Návrh Evropské komise (EK) ohledně zdanění vysokých zisků výrobců elektřiny Slovensku podle místního ministra hospodářství Karla Hirmana nepomůže, protože neočekávané výnosy v souvislosti se zdražením energií na trzích nevykazuje největší domácí výrobce elektřiny, společnost Slovenské elektrárne, ale obchodníci s elektřinou ze zahraničí.
Předlohu EK dnes ministr označil za špatnou. Bratislava podle něj předložila na evropské úrovni vlastní návrh na řešení zmíněné záležitosti, detaily ale Hirman neuvedl. Obdobné problémy se mohou týkat i České republiky, tuzemská vláda ale na to dosud nijak nereaguje.
EK navrhla omezení příjmů výrobců elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů tak, že státy by měly možnost zdanit až 100 procent zisků nad hranicí 180 eur (asi 4400 korun) za megawatthodinu (MWh). Národní daň z neočekávaných zisků by unijní země mohly uvalit na zisky z již prodané energie.
»Komodita vyrobená ve Slovenských elektrárnách za cenu více než zajímavou je kontrahována na dva roky dopředu různými obchodníky z různých zemí. V nemalé míře putuje mimo Slovensko, kde se vytváří mimořádná marže, která bude zdaňována na základě výnosu Evropské komise tam, kde vzniká. Profit z toho budou mít jiné země, nikoliv Slovensko,« řekl Hirman před poslanci slovenské sněmovny.
Slovenský parlament začal ve zrychleném režimu jednat o návrhu, aby pro případ prudkého zdražení elektřiny a zemního plynu například mohla vláda stanovit ceny za dodávky zmíněných energií pro určenou skupinu odběratelů. Část podniků na Slovensku, kterým skončily dřívější kontrakty na dodávky energií, už pocítila jejich výrazně vyšší ceny. Pro domácnosti platí do konce roku regulované ceny elektřiny či plynu tak, jak byly nastaveny k začátku letošního roku.
(ici, čtk)