Nejnovější strategický dokument, který byl schválen na Summitu NATO v Madridu, označil Čínu jako »systematickou výzvu pro evropsko-atlantickou oblast«.
Podle čínské strany se jedná o další pevný důkaz toho, že NATO zaměňuje černou a bílou, aby si vytvořilo imaginární nepřátele a vyprovokovalo konfrontaci. Tento »pozůstatek studené války« je tak systémovou výzvou před světovým mírem a stabilitou.
»NATO je maskou hegemonie Spojených států,« poukázal belgický list Le Soir. Když si připomeneme proces založení a rozšiřování NATO, není obtížné si uvědomit, že je nástrojem Spojených států. V současnosti se Spojené státy znovu snaží o podporu rozšiřování NATO, a dokonce chtějí vstoupit do asijsko-tichomořské oblasti. Udělaly tak z Číny imaginárního nepřítele.
NATO tak prý znovu hraje roli politického rváče Spojených států, které považují Čínu za »největšího strategického konkurenta«. Americký ministr zahraničí Antony Blinken nedávno ve svém projevu o politice vůči Číně prohlásil, že chce »vytvořit« strategické prostředí kolem Číny. Letošní Summit NATO poprvé pozval Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii a Nový Zéland, protože Spojené státy chtějí vytvořit takzvané »asijsko-tichomořské NATO« a vést skupinovou konfrontaci do asijsko-tichomořské oblasti, což je nebezpečný čin a země tohoto regionu by k tomu měly být vysoce ostražité.
V této největší světové vojenské alianci jsou lídrem Spojené státy a Evropa je spíše následovníkem. Evropa však dobře ví, že mezi Čínou a Evropou není ani velký konflikt zájmů, ani geopolitický rozpor. To je důvod, proč nejnovější strategický dokument NATO na jedné straně pomlouvá Čínu jako »systémovou výzvu«, a na druhé straně uvádí, že »je otevřená konstruktivnímu kontaktu s Čínou«. Takový postoj dále dokazuje, že takzvané prohlášení »Čína je výzva pro NATO« je absurdní.
Čína však nikdy nezasahuje do vnitřní politiky ostatních zemí, neexportuje ideologii a neangažuje se v jednostranných sankcích, tak jak představuje pro NATO »systémovou výzvu«?
Naopak, Severoatlantická aliance prohlašuje, že je »obranná organizace«, ale ve skutečnosti porušuje své závazky, několikrát expandovala na východ, znovu a znovu obcházela Radu bezpečnosti OSN, aby zahájila války proti suverénním zemím. Čínská strana se proto ptá, kdo ve skutečnosti představuje výzvu pro bezpečnost? Kdo ohrožuje mír?
Po skončení studené války se NATO v čele se Spojenými státy se podle Číny stále zaměřuje na ideologické rozdělení a skupinovou konfrontaci. NATO se tak prý stalo nástrojem k udržení hegemonie Spojených států.
Asijsko-pacifický region je jedním z nejvíce prosperujících, dynamických, rozmanitých a inkluzivních regionů na světě. Zasahování NATO, jako vnější síly, do záležitostí v regionu Asie a Tichomoří přinese pouze hru s nulovým součtem a skupinovou konfrontaci. Bývalý generální tajemník NATO Javier Solana se domnívá, že rozpínání NATO po světě vytvoří pouze rozdělený svět. Fakta prokazují, že oblast Asie a Tichomoří je schopna dobře zvládat své regionální záležitosti.
(za)