»Soutěž v zabíjení« musí být postavena před spravedlnost

Jaké úrovně může dosáhnout násilí krutých západních útočníků vůči nevinným civilistům? BBC nedávno odhalilo zločiny britské armády v Afghánistánu: V rámci »soutěže v zabíjení« docházelo k vraždění, a k nestydatému krytí a únikům před spravedlností.

Podle vyšetřování BBC prostřednictvím zpráv, e-mailů a fotografií děr po střelbě na místech působení britské armády, bývalí členové britských speciálních jednotek vzdušných sil v Afghánistánu mnohokrát zabili válečné zajatce a civilisty beze zbraní. Dokonce uskutečnili soutěž v tom, »kdo zabije nejvíce lidí«. Jeden oddíl pravděpodobně v době šesti měsíců nezákonně zabil 54 lidí. Kromě toho vyšetřování BBC také zjistilo, že příslušné jednotky vytvořily falešná místa zločinu a neinformovaly nadřízené.

Po zveřejnění informací o těchto zločinech se britské ministerstvo obrany nejen neomluvilo, ani nevyšetřovalo odpovědnost, ale pokusilo se zakrýt tyto skutečnosti, a obvinilo BBC z publikování »nezodpovědného a nesprávného obsahu« a z »vystavení vojáků v přední linii nebezpečí«. Mnoho balistických odborníků se však po průzkumu fotografií domnívá, že většina lidí, kteří byli zabiti střelbou, byla blízko země, leželi nebo seděli na zemi, nebyli v normálním postavení při palbě. To, k čemu došlo, bylo popravování.

Britský deník Guardian v komentáři poukázal na to, že současné důkazy ukazují, že britští vojáci spáchali válečné zločiny v Afghánistánu, což ale není »překvapivé« vzhledem k tomu, že Mezinárodní soud v roce 2020 zjistil, že britští vojáci spáchali válečné zločiny i v Iráku.

Ve skutečnosti to není jen britská armáda, která zabíjela nevinné. Australské ministerstvo obrany v prosinci roku 2020 zveřejnilo vyšetřovací zprávu o nelidském chování australských vojáků v Afghánistánu, kdy byli například dva čtrnáctiletí chlapci podříznuti a hozeni do řeky. Tyto kruté detaily byly ostře odsouzeny mezinárodním společenstvím.

Pokud jde o Spojené státy, americká agrese v Afghánistánu si za dvacet let svého trvání vyžádala 174 tisíc životů afghánského lidu včetně 30 tisíc civilistů. Vyšetřovací reportér amerického deníku New York Times Azmat Khan v prosinci roku 2021 v dlouhém článku odhalil pozadí zabíjení velkého počtu civilistů americkou armádou ve válkách. Podle statistik během dvaceti let od Iráku po Afghánistán, od Sýrie po Jemen, došlo k 90 tisícům leteckých útoků, které zabily 48 tisíc civilistů.

Ještě horší je, že po odhalení zločinů tyto západní země odmítly přijmout odpovědnost. Britský parlament propagoval »zákon o akcích v zahraničí«, který chrání britské vojáky, kteří spáchali vážné zločiny v zahraničí. Americká vláda sankcionovala několik úředníků Mezinárodního trestního soudu, kteří vyšetřovali americkou armádu v Afghánistánu. Australské soudní oddělení dokonce obvinilo vojáka Davida McBrida, který jako první odhalil násilí australské armády, z pěti zločinů.

Pokud Spojené státy, Velká Británie, Austrálie a další země tvrdí, že chrání »lidská práva«, tak jak vysvětlí své zločiny zabíjení civilistů v zahraničí. Kulka, která je vystřelena směrem k srdci civilisty, pochází ze zbraní těchto zemí, které každý den zdůrazňují »ochranu lidských práv«, to je velmi ironické.

Ženevská úmluva jasně stanovuje, že ve válce je zakázáno zabíjet, nutit, zneužívat a deportovat mírumilovné obyvatele. S těmi, kteří se ve skutečnosti války neúčastní, by se mělo za všech okolností zacházet s humanitárním přístupem. Spojené státy, Velká Británie a Austrálie jsou signatářské země této úmluvy, ale opakovaně porušovaly mezinárodní zákon a lidské svědomí a staly se »popravčími«, kteří zabíjejí nevinné lidi. Mezinárodní společenství musí vše vyšetřit a přinést spravedlnost.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy