Situace kolem Ukrajiny změnila mnoho věcí, ale spolupráce s Ruskem na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pokračuje a zůstává na velmi vysoké profesionální úrovni, uvedl šéf NASA Bill Nelson podle agentury TASS v rozhovoru pro japonský list Nikkei.
Podle něj situace na Ukrajině »změnila vše na zemi. Rozhodně to spojilo Evropu proti Rusku. Ale spolupráci na Mezinárodní vesmírné stanici to nezmění«. »Tato spolupráce pokračuje. Je velmi profesionální,« dodal šéf NASA. Jak již dříve uvedl výkonný ředitel Roskosmosu Sergej Krikaljov, budoucí osud stanice zatím není jasný, nicméně v současné době se diskutuje o jejím využití po roce 2024. Místopředseda ruské vlády, ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov již dříve poznamenal, že Rusko považuje za možné prodloužit provoz ruského segmentu ISS až do roku 2028.
Pokud jde o budoucí plány USA v oblasti výzkumu vesmíru, americký představitel ujistil, že Američané vyhrají »závod s Čínou«, která stejně jako USA plánuje vyslat lidi na Měsíc. »Myslím, že s Čínou závodíme,« dodal správce NASA, když hovořil o výzkumu Měsíce, a odpověděl kladně na otázku, zda si myslí, že USA a jejich partneři Čínu na Měsíci předstihnou. »Pokud bude náš program úspěšný a náš komerční přistávací modul bude úspěšný, myslím, že se tam dostaneme někdy v roce 2025, možná 2026,« řekl.
Nelson uvedl, že Japonsko považuje za jednoho z nejdůležitějších partnerů USA v oblasti výzkumu vesmíru. Podle něj v rámci lunárního programu USA přistane na Měsíci japonský astronaut, konkrétní časový rámec však neuvedl.
Již dříve v listopadu podepsala japonská ministryně školství, kultury, sportu, vědy a technologií Keiko Nagaoka s Nelsonem dohodu, podle níž Japonsko získá právo vyslat jednoho astronauta na stanici Lunar Gateway, kterou vyvíjejí USA a jejíž dokončení je plánováno na rok 2028. Na oplátku Tokio dodá zařízení potřebný materiál. Japonsko rovněž prodloužilo svou účast na ISS do roku 2030.
(cik)