Podle zprávy, kterou ve středu zveřejnil Spolkový kriminální úřad (BKA), byl v roce 2023 opět zaznamenán výrazný nárůst nelegální migrace do Evropy, přičemž Německo se ukázalo být hlavní cílovou zemí v Evropské unii (EU).
BKA uvedl, že Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž zaznamenala v loňském roce přibližně 380 200 neoprávněných překročení vnějších hranic EU/Schengenu, což představuje nejvyšší roční počet od roku 2016 a podtrhuje rostoucí tlak na evropské hranice.
V rámci tohoto celoevropského trendu zaznamenalo Německo obzvláště výrazný nárůst. Podle údajů BKA bylo v roce 2023 podezřelých z neoprávněného vstupu a pobytu v Německu 266 224 osob, což představuje 33,4% nárůst oproti předchozímu roku.
Většina těchto migrantů, kteří vstoupili do Německa, pocházela ze Sýrie – 54 207 příchozích, dále 35 732 z Turecka a 35 370 z Afghánistánu. »Mnoho z těchto osob bylo závislých na převaděčích, kteří jim cestu do Německa usnadnili,« uvádí zpráva a dodává, že v loňském roce bylo na německých hranicích zkontrolováno přibližně 39 700 osob podezřelých z převaděčství.
Zpráva rovněž poukázala na znepokojivý nárůst pašování v kontejnerech. Počet případů se zdvojnásobil na přibližně 1 200, zatímco počet takto pašovaných osob se zvýšil téměř pětinásobně na přibližně 17 500.
»Při těchto operacích byly často využívány snadno pronajímatelné nákladní vozy, které nevyžadují zvláštní licence, což z nich činí pro pašeráky preferovanou volbu,« uvedl BKA.
Podle německé veřejnoprávní televize ZDF bylo v roce 2023 v celé zemi zaznamenáno více než 200 pokusů o uprchlictví v souvislosti s tzv. kontejnerovým pašováním, přičemž každý čtvrtý pokus skončil nehodou.
Nárůst pašeráckých aktivit byl doprovázen 26,6% nárůstem počtu registrovaných podezřelých z pašování v zemi a 60,5% nárůstem počtu případů pašování.
Převaděčské skupiny jednaly stále riskantněji a »bezohledně vůči převáděným osobám, nezúčastněným třetím stranám a nasazeným policejním složkám, aby se vyhnuly kontrole, a tím i trestnímu stíhání,« uvádí se ve zprávě.
Ke komunikaci v rámci převaděčských sítí byly převážně využívány služby typu Messenger, jako je Telegram a WhatsApp, poznamenala BKA. ZDF rovněž uvedla, že převaděčské organizace využívaly platformy sociálních médií k prodeji svých služeb. Krátká videa propagující pašerácké trasy do Německa byla aktivně sdílena na Facebooku, Instagramu a TikToku. Tyto platformy byly rovněž využívány k náboru řidičů pro převaděčské operace.
Vzhledem k rostoucím výzvám, které pašerácká trestná činnost představuje, BKA zdůraznil potřebu posílené přeshraniční spolupráce mezi donucovacími orgány v zemích původu, tranzitu a určení a uvedl, že tato spolupráce »má i nadále zásadní význam«.
(Xinhua)