Nankingský masakr musí zůstat v paměti

V Nankingu, hlavním městě východočínské provincie Ťiang-su, se v úterý konala vzpomínková ceremonie za oběti masakru v tomto městě. Obřadu, který se konal v Pamětní síni obětí nankingského masakru provedeného japonskými útočníky, se zúčastnilo více než 3000 zástupců všech společenských vrstev. Byli mezi nimi veteráni, potomci přeživších, vysoce postavení úředníci, vojáci, lékaři a studenti.

Celé město se také zastavilo, aby na minutu uctilo památku obětí, a oblohou se rozléhalo kvílení sirén. Na obřadu promluvil Cai Qi, člen stálého výboru politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny. »Jsme zde, abychom uctili památku obětí nankingského masakru a mučedníků a národních hrdinů, kteří položili své životy za vítězství čínské lidové války odporu proti japonské agresi, a abychom vzpomněli na mezinárodní bojovníky a přátele, kteří položili své životy v boji proti japonským okupantům po boku čínského lidu,« uvedl s tím, že tato ceremonie vyjadřuje vznešené přání čínského lidu neochvějně následovat cestu mírového rozvoje.

Dosud je naživu pouze 54 registrovaných přeživších masakru. I když jsou v pokročilém věku, někteří přeživší se na obřad přesto dostavili. V úterý ráno se obřadu zúčastnila 94letá Sia Šu-čchin. V rozhovoru pro CGTN po obřadu vzpomínala na bolestné vzpomínky z roku 1937, kdy do města vtrhla japonská vojska. Uvedla, že sedm členů její rodiny bylo zabito. Byla třikrát pobodána, ale se svou čtyřletou sestrou holocaust nějak přežila. »Proč si Japonci nemohou přiznat historii,« řekla. »Tehdy mi bylo osm let a teď mi bude 94 let. Čeho se Japonci bojí?« Dodala, že lidé musí milovat mír a jednotu. »Chceme, aby Japonci tuto část historie uznali. Pokud se toho dne dožiji, budu spokojená,« dodala.

Frank Hossack žije v Nankingu téměř 20 let a je šéfredaktorem místního anglického časopisu The Nanjinger. Jeho časopis vypráví příběhy o masakru mezinárodním komunitám ve městě. »Nankingský masakr se skutečně netýkal jen Číňanů,« řekl Frank, který byl na ceremoniál také pozván. »Má vlnový efekt, který se rozšířil do celého světa. I dnes se najdou lidé, jejichž prarodiče mají deníky nebo fotografie z doby, kdy se tato část historie odehrávala. A někteří z nich budou mít spojitost s Nankingem,« konstatoval. »Znepokojující je, že tyto vzpomínky nyní doslova zapadají prachem,« dodal. »Hnijí, a proto je práce Památníku masakru v Nankingu zde ještě důležitější, aby se tyto materiály zachovaly a také studovaly, protože to je to, co děláme. Studujeme historii, abychom se z ní poučili.«

Dne 13. prosince 1937 vtrhla do města japonská vojska a zahájila jednu z nejbarbarštějších epizod druhé světové války. Během přibližně šesti týdnů zabily 300 000 civilistů a neozbrojených vojáků. V roce 2014 se Čína rozhodla vyhlásit den 13. prosince Národním dnem památky obětí nankingského masakru.

(pr)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Hlad v Indii. Vládni Britanie, moře opanuj, otrokem nebudiž občan tvůj,« zní hrdý refrain anglické hymny »Rule Britannia !« A to se vyplňuje; otrokem není občan veliké, mořevládné Britanie, ale umírá po tisících a millionech hlady… Aspoň v Indii — každoročně, a letos zvláště. Ale Angličané nechávají je klidně umírati, vždyť Ind není občanem veliké Britanie, pouze porobeným pronárodem. Obrázek náš, představující hlady pomřelé Indy na hranici, aby byli spáleni podle tamějších příkazů náboženských, mluví sám děsnou, příšernou řečí…
    Původní zdroj historického článku: Besedy lidu 1900
    https://www.bejvavalo.cz/clanky.php?detail=731
    Je tam i obrázek těch, které někteří britští bankéři, obchodníci, velkostatkáři – feudálové a další kapitalisté , umučili hladem.
    Vlastně neumučili – o tom jestli umučili nebo neumučili se cítí oprávněni , podle toho, co se píše na internetu, rozhodovat lidé vnímaní jako soudci a ústavní právníci .
    Besedy lidu 1900
    https://www.bejvavalo.cz/clanky.php?detail=731

  2. Illustrovaný svět 1901
    Americké násilnosti na Filipínách
    Kdo vzpomene si na Filipíny, krásné souostroví v Indickém okeanu, od Američanů anektované, jehož domorodé obyvatelstvo klade světovládným
    Yankeům neustále tvrdošíjný odpor: jedné tyranie — španělské — se zbavilo a upadlo hned zase pod jinou. A tak zvaná »kultura« je všady stejná —pardon, nikoli: Španělové na př. odpravovali garottou, zvláštním způsobem škrcení, Američané věší!
    https://www.bejvavalo.cz/clanky.php?detail=444
    je tam i obrázek jak Usáci vraždí Filipince

  3. Autor by měl vědět, že Nankingský masakr (13.12.1937) nelze řadit do 2.světové války. Ta je datována 1.září 1939 až 2.zářím 1945, Setrvávající zpochybňující přístup Japonska k masakru je srovnatelný se zpochybňováním opakovaných uměle vyvolaných hladomorů na Ukrajině, o kauze Katyně ze strany současného Ruska nemluvě.

    • O těchto tématech se v současné „demokracii“ nesmí svobodně diskutovat, takže to nemá cenu.

      Tedy témata výše: milióny obětí anglické nadvlády nad Indií, nebo nejméně 1,5 miliónu Američany povražděných Filipínců.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy