Nadnárodní společnosti jsou připraveny využít nové příležitosti na čínském trhu

Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika zahájila letošní rok solidním tempem a pokračuje v politice zaměřené na udržení zdravého rozvoje, jsou nadnárodní společnosti připraveny zachytit puls čínského trhu a také faktory růstu, které jsou výsledkem inovací.

Na každoroční mezinárodní konferenci na vysoké úrovni China Development Forum (CDF) 2024, která se konala od neděle do pondělí, vyjádřili vedoucí představitelé nadnárodních společností svou důvěru v ekonomiku a vyhlídky podniků v Číně.

»Společnost L’Oreal bude v Číně i nadále investovat, protože věříme, že investice do Číny je investicí do budoucnosti,« uvedl Nicolas Hieronimus, generální ředitel (CEO) francouzského kosmetického gigantu, a dodal, že CDF odráží odhodlání Číny přijmout novou éru kvalitního rozvoje.

Fórum s názvem »Kontinuální rozvoj Číny« přilákalo přibližně 400 delegátů, mezi nimiž byli podnikatelé, vědci a zástupci mezinárodních organizací, kteří si chtěli vyměnit poznatky, a úředníci z ústředních úřadů čínské vlády, kteří na fóru představovali čínskou politiku.

Na snímku jsou čínské bylinky u stánku společnosti Amway na 6. mezinárodním veletrhu China International Import Expo (CIIE) ve východočínské Šanghaji, 7. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Jin Liangkuai

Pevné kroky, jasné vyhlídky

Milind Pant, generální ředitel společnosti Amway Corp., uvedl, že Čína je již více než 20 let největším, nejrychleji rostoucím a nejdůležitějším strategickým trhem společnosti.

Společnost Amway v Číně zaznamenala v posledních třech letech průměrný roční nárůst prodeje o 7 %, uvedl Pant a dodal, že Amway bude v Číně i nadále investovat.

»Výhody Číny, které představují kompletní průmyslové řetězce a inovativní ekosystémy, jsou nyní široce uznávány a vysoce ceněny nadnárodními společnostmi,« uvedl.

Společnost je také svědkem a zároveň i příjemcem čínské politiky otevírání se. Země podnikla kroky, jako je zkrácení negativního seznamu pro zahraniční investice, zřízení některých pilotních zón volného obchodu a zavedení zákona o zahraničních investicích.

Začátkem tohoto měsíce vydala Čína akční plán pro další přilákání a využití zahraničních investic, v němž navrhuje 24 opatření v pěti aspektech, jako je rozšíření přístupu na trh, usnadnění toku inovačních faktorů a také lepší sladění domácích pravidel s vysoce standardizovanými mezinárodními hospodářskými a obchodními pravidly.

Snímek pořízený 5. července 2023 z dronu ukazuje továrnu společnosti Danfoss, předního výrobce řešení pro energetickou účinnost, v severočínském Tchien-ťinu. FOTO – Xinhua

Kim Fausing, prezident a generální ředitel společnosti Danfoss, přední dánské společnosti zabývající se řešeními pro energetickou účinnost, uvedl, že potvrzený závazek Číny k dalšímu otevírání se a zlepšování podnikatelského prostředí, zejména ochrany práv duševního vlastnictví, jim dává silnou důvěru v další investice v zemi.

V dubnu zahájí společnost Danfoss výstavbu druhé fáze svého areálu Haiyan v provincii Če-ťiang na východě Číny, který je zároveň její největší výrobní základnou v Číně.

Pascal Soriot, generální ředitel britského biofarmaceutického gigantu AstraZeneca, uvedl, že společnost působí v Číně již více než 30 let, a poznamenal, že se stala jejím důležitým motorem růstu podle výše tržeb.

»Čína je pro světový růst naprosto zásadní. Pokud Čína neroste, neroste ani svět,« řekl Antoine de Saint-Affrique, generální ředitel společnosti Danone, nadnárodní potravinářské a nápojové společnosti.

De Saint-Affrique uvedl, že čínská vláda plní svůj závazek přibližně pětiprocentního tempa růstu udržitelným způsobem a rozvíjí nové kvalitní výrobní síly, což mu dodává obrovskou důvěru v trh.

Lidé si povídají před slavnostním zahájením Čínského rozvojového fóra 2024 v Pekingu, hlavním městě Číny, 24. března 2024. FOTO – Xinhua/Li Xin

Nové hnací síly růstu, nové příležitosti

Učinit pokrok v oblasti nových kvalitních výrobních sil, které se vyznačují špičkovými technologiemi, vysokou efektivitou a kvalitou, je v letošním roce v Číně na prvním místě. Zahraničním podnikům se tak nabízí pohled na nové obchodní příležitosti v Číně.

Čína podpoří průmyslové inovace prostřednictvím technologických inovací, urychlí modernizaci tradičních průmyslových odvětví a podpoří rozvíjející se průmyslová odvětví, uvedl na CDF Čeng Šan-ťie, vedoucí Národní komise pro rozvoj a reformy.

Soriot to považuje za »nesmírně vzrušující a důležité v oblasti zdravotnictví«. »Jsme zde, protože Čína stojí v čele využívání umělé inteligence, biotechnologií a obnovitelných zdrojů energie pro utváření budoucnosti zdravotní péče, a věříme, že inovace čínského původu mohou pomoci milionům pacientů po celém světě,« řekl.

Společnost AstraZeneca nedávno uzavřela dohodu o investici 475 milionů amerických dolarů do výstavby nové továrny na výrobu malých molekul ve Wu-si v provincii Ťiang-su ve východní Číně, která bude zaměřena na udržitelnou výrobu. V únoru oznámila, že se Šanghaj stala jejím pátým globálním strategickým centrem.

Během CDF podepsala společnost s čínskými partnery memorandum o porozumění o strategické spolupráci, jehož cílem je prozkoumat způsoby spolupráce v oblasti vakcín.

Koncepční vůz Mercedes-Benz je vystaven na 20. mezinárodní výstavě automobilového průmyslu v Šanghaji ve východní Číně, 18. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Xin Mengchen

Ola Kallenius, předseda představenstva skupiny Mercedes-Benz, na fóru vyjádřil odhodlání společnosti prohloubit svou stopu v Číně a společně s čínskými partnery pokročit v elektrické a digitální transformaci.

»Čína je nejen největším trhem s novými energetickými vozidly (NEV), ale také inovačním centrem s předními společnostmi v oboru a vyspělým dodavatelským řetězcem NEV,« řekl a dodal, že věří, že čínský trh bude i nadále růst a hrát vedoucí roli v inovacích v tomto odvětví.

Společnost L’Oreal nedávno investovala do dvou nových realizačních center ve východočínských městech Su-čou a Nan-tchung, aby podpořila rychle rostoucí sektor elektronického obchodování v celé zemi, uvedl Hieronimus a dodal, že v Číně se nachází jedno ze tří technologických center společnosti v oblasti krásy na celém světě.

Vzhledem k tomu, že nové kvalitní výrobní síly se vyznačují technologickými průlomy, přináší to nadnárodním společnostem více prostoru pro spolupráci, uvedl Jack Chan, předseda EY China a regionální řídící partner EY Greater China.

Zámořské podniky mohou plně využít svých zkušeností při výzkumu a vývoji v Číně a také využít obrovský čínský trh k podpoře uplatnění vědeckých výdobytků, uvedl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy