Na shromáždění proti důchodové reformě ve Francii dohlídne více než 11 000 policistů

Více než 11 000 policistů a četníků bude zítra zajišťovat bezpečnost během protestu proti důchodové reformě ve Francii, uvedl dnes francouzský ministr vnitra Gerald Darmanen.

»Zítra bude k zajištění pořádku na shromážděních po celé Francii nasazeno 11 000 policistů a četníků, z toho 4000 v Paříži,« uvedl Darmanen, který vyzval organizátory shromáždění k odpovědnosti a vyjádřil naději, že úterní shromáždění »proběhne ve stejném režimu jako 19. ledna, kdy policie nezaznamenala žádné větší incidenty«.

Již dříve bylo oznámeno, že by se shromáždění proti důchodové reformě mohlo zúčastnit až 1,2 milionu lidí, z toho asi 100 000 v Paříži. Policie zároveň připustila, že se k demonstracím mohou připojit aktivisté hnutí žlutých vest, »radikální živly« a členové krajně levicových skupin. Policie varovala, že by to mohlo vést k útokům na »symboly kapitalismu« a k násilnostem vůči policistům.

Účastníci akce

Svůj záměr zúčastnit se akce již vyjádřili zaměstnanci v dopravě. Nejméně dvě třetiny vysokorychlostních vlaků TGV nebudou jezdit. K protestům se připojí také zaměstnanci pařížského metra. Na letišti Charles-de-Gaulle v hlavním městě se chystají zrušit každý pátý let. Odbory dále vyzvaly zaměstnance rafinerií, aby omezili výrobu pohonných hmot a také zablokovali jejich přepravu. Protest podpořit jsou připraveni i pošťáci, učitelé a zaměstnanci místní samosprávy. Úřad starosty hlavního města již oznámil, že v tento den nebude pracovat.

Důchodová reforma

První ze série celostátních stávek proti důchodové reformě se ve Francii konala 19. ledna. Demonstrací v celé zemi se zúčastnilo více než 1,1 milionu lidí. Reforma, jejíž klíčová ustanovení představila premiérka Elizabeth Bornová 10. ledna, počítá se zvýšením minimálního věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let v roce 2030. Úřady rovněž hodlají zrušit řadu zvláštních důchodových režimů pro řadu profesí. Podle vyjádření premiérky bude návrh brzy předložen francouzskému Národnímu shromáždění (dolní komoře parlamentu). Premiér očekává, že reforma bude zahájena již letos v létě.

(cik, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. V KAPITALISMU prosazuje stát, t.j. úředníci a úřednice státní a veřejné správy. instituce státní a veřejné správy a příslušníci/ ce složek FYZICKÉHO násilí – policisté, státní zástupkyně/ci, soudkyně/ci, hlídači/ky vězňů, zájmy KAPITALISTU – bankéřů, obchodníků, velkostatkářů, lupičů přírodních zdrojů t.zv. investorů a podnikatelů .
    Podnikatelé jsou se službou kapitalistického státu – pozdějším odchodem do důchodu- na úkor pracujících, SPOKOJENI. Čím víc pracujících se důchodu nedožije, tím víc peněz budou mít podnikatelé a jim sloužící úředníci /ce a ti, kdo provádějí FYZICKÉ násilí.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy