Na konferenci zaměřené na spolupráci mezi Čínou a Maďarskem v rámci iniciativy Pásmo a stezka (BRI) bylo ve čtvrtek dosaženo mnoha úspěchů.
Konferenci pod záštitou Informačního úřadu Státní rady Číny společně pořádaly tisková agentura Xinhua a maďarská mediální skupina ATV v Budapešti.
Tisková agentura Xinhua se vždy snažila věnovat iniciativě pozornost a přispívat ke společnému budování Pásma a stezky mezi oběma zeměmi, uvedl prezident tiskové agentury Xinhua Fu Hua při projevu na akci.
Cílem konference bylo dále prohlubovat konsensus dosažený vedoucími představiteli obou zemí a podporovat pragmatickou spolupráci na různých úrovních napříč všemi oblastmi, aby se tak dosáhlo nových a větších přínosů ve spolupráci v rámci projektu Pásmo a stezka mezi oběma zeměmi s ještě více inovativními výsledky, uvedl Fu.
Na konferenci byla z iniciativy tiskové agentury Xinhua otevřena východoevropská styčná kancelář v rámci ekonomického informačního partnerství Pásmo a stezka (BREIP).
Čínská síť nevládních organizací pro mezinárodní výměny zahájila nevládní projekt spolupráce v rámci Pásma a stezky s Maďarskem.
Na oficiálních internetových stránkách BRI byl představen specializovaný úsek pro průmyslovou spolupráci mezi Čínou a Maďarskem.
Byla rovněž zveřejněna zpráva o investicích a spolupráci mezi oběma zeměmi v rámci Pásma a stezky.
Do akce se zapojilo přibližně 200 osob, včetně vládních úředníků, zástupců obchodních komor a podnikatelského sektoru, jakož i vedoucích představitelů významných médií a think-tanků z obou zemí.
Fu poznamenal, že agentura Xinhua bude i nadále poskytovat podrobné zpravodajství o interakcích na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi a všestranně a z různých úhlů pohledu představovat hlavní úspěchy vysoce kvalitní spolupráce obou zemí v rámci projektu Pásmo a stezka.
Fu také zdůraznil úsilí o posílení výměn s maďarskými think-tanky a vyzval k plnému využití platforem a mechanismů, včetně Světového mediálního summitu a BREIP, k dosažení ještě hmatatelnějších výsledků.
Fu rovněž vyzdvihl význam poskytování služeb pro čínsko-maďarskou spolupráci v různých oblastech a lepší podporu hlubší integrace spolupráce v rámci BRI a maďarské politiky »otevírání se Východu«.
Maďarsko a Čína dosáhly plodných výsledků ve spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka, uvedl na konferenci maďarský ministr národního hospodářství Marton Nagy a jako příklad uvedl železniční projekt Maďarsko-Srbsko.
Maďarsko vnímá hospodářský rozvoj Číny jako důležitou příležitost, řekl Nagy a zdůraznil, že investice čínských společností, včetně Bank of China, CATL a BYD, jsou hnací silou rozvoje souvisejících průmyslových odvětví.
Nagy uvedl, že Maďarsko je ochotno posílit vzájemně výhodnou spolupráci s Čínou v oblastech, jako je infrastruktura a špičkové technologie, a působit jako spojovací článek mezi Čínou a Evropou.
Liou Chung-cchaj, zástupce vedoucího Čínské asociace pro mezinárodní porozumění, vyzval k úsilí různých sektorů obou zemí o důsledné naplňování důležitého konsensu, jehož dosáhli představitelé obou zemí, a k další podpoře mezilidských výměn a vzájemného učení mezi civilizacemi.
Měla by být posílena dynamika spolupráce orientované na budoucnost a platformy spolupráce na všech úrovních by měly plně využívat svých předností, aby reagovaly na globální výzvy, uvedl Liou.
Liou vyjádřil naději, že lidé ze všech oblastí života v obou zemích aktivně přispějí k podpoře dvoustranných vztahů.
V uplynulých letech došlo k rozkvětu hospodářských vazeb a obchodu mezi oběma zeměmi, uvedl Tamas Kovacs, generální ředitel společnosti ATV.
Na základě rozsáhlé spolupráce mezi ATV a čínskými médii mohou diváci lépe pochopit plodné úspěchy společného úsilí obou zemí, uvedl Kovacs a dodal, že tato spolupráce bude pokračovat, aby pomohla oběma národům lépe pochopit kulturu a hodnoty toho druhého.
Zúčastnění hosté si také prohlédli výstavu fotografií o pragmatické spolupráci BRI mezi Čínou a Maďarskem.
(Xinhua)