Moldavsko nepodporuje výzvy k radikálním opatřením při řešení podněsterského problému. V rozhovoru pro televizní kanál Rlive TV to uvedl předseda parlamentu a vládnoucí strany Akce a solidarita Igor Grosu.
»Jsme si vědomi výzvev, které zazněly v Kišiněvě a dalších hlavních městech – vyřešme to rychle, odpojme tam plyn, světlo a tak dále. To je samozřejmě avanturistický přístup. My jsme proti takovým přístupům. Žijí tam naši občané,« řekl Grosu.
Podle něj bude řešení podněsterské otázky přímo záviset na vývoji událostí na Ukrajině. Upozornil také na nutnost stažení ruských vojsk a výzbroje, které jsou podle Kišiněva v Podněstří nelegálně. V současné době se podle Grosu moldavské úřady soustředí na pokrok v oblasti hospodářské integrace.
Tiraspol ze své strany obvinil Kišiněv, že odmítá vyjednávat a obrací se k nátlakovým metodám. Obvinili moldavské vedení z nezákonného zdanění zboží dováženého podniky z regionu. Podněsterské ministerstvo zahraničí zaslalo účastníkům jednání ve formátu »pět plus dva« (Moldavsko, Podněstří, OBSE, Rusko, Ukrajina, jakož i pozorovatelé EU a USA) prohlášení, v němž obvinilo Kišiněv ze zneužívání zranitelného postavení neuznané republiky po rozhodnutí Kyjeva uzavřít podněsterský úsek hranice.
Hranici mezi Moldavskem a Podněstřím střeží ruské mírové jednotky, které byly do podněsterské konfliktní zóny přivedeny na základě dohody podepsané s Moldavskem »O zásadách mírového urovnání ozbrojeného konfliktu v Podněsterské oblasti Moldavské republiky« dne 21. července 1992. Na levém břehu Dněstru se nachází také Operační skupina ruských vojsk (OGRV), která čítá asi 1000 vojáků a důstojníků. Jejím úkolem je střežit sklady, v nichž bylo po stažení sovětských vojsk z evropských zemí uloženo více než 20 000 tun munice. Kromě toho OGRF poskytuje podporu mírovým jednotkám, které jsou od roku 2015 fakticky blokovány poté, co Ukrajina zablokovala jejich zásobovací trasy přes své území. Rotaci vojáků OGRF brání také Moldavsko, které trvá na jejich stažení.
(cik, TASS)