Čína v nově vydané bílé knize uvedla, že dosažení národního sjednocení mírovými prostředky je první volbou Komunistické strany Číny a čínské vlády při řešení tchajwanské otázky. Tento přístup »nejlépe slouží zájmům čínského národa jako celku, včetně krajanů na Tchaj-wanu, a nejlépe poslouží dlouhodobé stabilitě a rozvoji Číny,« uvádí se v dokumentu.
Jakmile bude dosaženo mírového sjednocení podle zásady »jedna země, dva systémy«, bude mít Tchaj-wan rozsáhlý prostor pro rozvoj a bude se těšit vysoké míře autonomie jako zvláštní správní oblast, uvádí se v bílé knize a dodává se, že mírové sjednocení napříč průlivem rovněž přispívá k míru a rozvoji v asijsko-pacifickém regionu a v širším světě.
Bílá kniha s názvem »Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře« je třetím autoritativním dokumentem, který Čína vydala k tchajwanské otázce. První dva byly vydány v srpnu 1993 a v únoru 2000. Nejnovější bílá kniha přichází v době vysokého napětí na druhé straně Tchajwanského průlivu v důsledku provokativní návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v oblasti Tchaj-wanu, která nedbala na silný odpor Číny a její vážné výhrady.
Tchaj-wan je součástí Číny
Pětidílná bílá kniha začíná konstatováním, že »Tchaj-wan je součástí Číny«. Tvrzení, že Tchaj-wan patří k Číně již od starověku, má pevný základ v historii a právu, uvádí bílá kniha s odkazem na řadu historických záznamů a kronik.
Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 2758 je politickým dokumentem, v němž je obsažena zásada jedné Číny, jejíž právní autorita nepřipouští žádné pochybnosti a je uznávána po celém světě, připomíná bílá kniha. Dodává, že zásada jedné Číny představuje všeobecný konsensus mezinárodního společenství a je v souladu se základními normami mezinárodních vztahů. »Jsme jedna Čína a Tchaj-wan je součástí Číny,« uvádí se v bílé knize. »To je nezpochybnitelný fakt podložený historií a právem.«
V knize je zopakováno, že Tchaj-wan nikdy nebyl státem, že jeho status jako součásti Číny je nezměnitelný. Stojí zde také varování, že jakýkoli pokus o překroucení těchto skutečností a zpochybnění nebo popření zásady jedné Číny skončí neúspěchem.
Sjednocení: proces, který nelze zastavit
Bílá kniha rovněž poskytla komplexní shrnutí rozhodného úsilí, hlavních úspěchů a zkušeností KSČ při prosazování úplného sjednocení Číny. Pod vedením KSČ bylo v uplynulých sedmi desetiletích dosaženo velkého pokroku ve vztazích přes průliv, zvýšila se výměna, rozšířila se spolupráce a došlo k užším interakcím, které přinesly hmatatelné výhody lidem na druhé straně průlivu, zejména na Tchaj-wanu, uvádí se v bílé knize.
Například objem obchodu mezi státy průlivu se v roce 2021 zvýšil na 328,34 miliardy dolarů ze 46 milionů dolarů v roce 1978, což je více než sedmitisícový nárůst. Pevnina je již 21 let největším tchajwanským vývozním trhem a je také největším cílem tchajwanských investic mimo pevninu.
V bílé knize se rovněž uvádí, že základními principy řešení tchajwanské otázky a nejlepším přístupem k realizaci národního sjednocení jsou mírové sjednocení a »jedna země, dva systémy«.
KSČ znovu zdůraznila, že se těchto zásad pevně drží navzdory nedávným provokacím ze strany tchajwanských úřadů i některých politiků ve Spojených státech, uvedl Xin Ge, docent na Škole veřejné ekonomie a správy Šanghajské univerzity financí a ekonomie, v článku pro CGTN. »Tento přístup, založený na demokratických principech, zůstává nejvstřícnějším mírovým řešením tchajwanské otázky,« uvedl Xin Ge a zopakoval tak slova bílé knihy.
Žádný separatismus ani vnější vměšování
Bílá kniha rovněž obsahuje přísné varování před separatismem a vměšováním vnějších sil do tchajwanské otázky. »Separatismus uvrhne Tchaj-wan do propasti a nepřinese ostrovu nic jiného než katastrofu,« uvádí se v ní a dodává, že čínská pevnina nenechá prostor pro separatistické aktivity v jakékoli podobě.
Obviněny jsou v ní také některé síly v USA, že se snaží ze všech sil podněcovat skupiny uvnitř Tchaj-wanu k vyvolávání potíží a využívání Tchaj-wanu jako loutky proti Číně. »To ohrožuje mír a stabilitu v celé Tchajwanské úžině«.
USA by měly dodržovat zásadu jedné Číny, řešit otázky související s Tchaj-wanem uvážlivým a řádným způsobem, stát si za svými předchozími závazky a přestat podporovat tchajwanské separatisty, varovala bílá kniha.
(pr)
Bílá kniha ČLR jasně ukazuje cíle pro sjednocení jedné země a dvou systémů.
Realizace a hospodářské výsledky obou spolupracujících ekonomik jasně
ukazují a dokumentují, že cíle bílé knihy se blíží a že KSČ (komunistická strana
Číny ) dobře ví co dělá pro spojení Číny a ostrova Tchaj wanu.