Čínská ekonomika zahájila rok 2023 s velkým rozmachem. Rušné ulice a hučící továrny, to vše signalizuje, že druhá největší ekonomika světa letos zaznamená rychlejší oživení, než se očekávalo.
»Světoví investoři vkládají peníze do fondů, které obchodují s čínskými akciemi,« napsal deník The Wall Street Journal (WSJ) ve své zprávě ze 14. února.
Investiční trendy často předznamenávají směr vývoje ekonomiky. Protože jsou globální investoři optimističtí ohledně příležitostí, které přináší silné oživení Číny, a věří, že tato země bude i nadále hnací silou globálního hospodářského růstu, podnikli konkrétní kroky, aby dali najevo svou důvěru v čínské ekonomické vyhlídky, uvedli pozorovatelé.
Přilákání zahraničních investic
Podle údajů společnosti Refinitiv Lipper investoři letos přidali do podílových a burzovně obchodovaných fondů se sídlem v USA, které nakupují čínské akcie, více než 2 miliardy amerických dolarů v čistém vyjádření. To znamenalo pět po sobě jdoucích týdnů zvýšeného přísunu prostředků, což se časově shodovalo s odlivem prostředků z akciových fondů orientovaných na USA.
Index MSCI China, který sleduje čínské společnosti kótované ve Spojených státech, Hongkongu a na pevninské Číně, vzrostl od svého minima v říjnu loňského roku přibližně o 45 %. A společnost Goldman Sachs rovněž vidí potenciální 24procentní nárůst indexu MSCI China do konce roku 2023.
Podle únorového průzkumu Bank of America Global Fund Manager Survey 21 % respondentů uvedlo, že se domnívají, že pozice čínských akcií je v současné době nejvíce přeplněným obchodem. A »dlouhodobé čínské investice do akcií« sesadily z trůnu »dlouhodobé investice do amerického dolaru«.
»Historie hospodářského růstu v Číně a některých asijských zemích je relativně atraktivnější než ve Spojených státech,« citoval WSJ Jasona Draho, vedoucího oddělení alokace aktiv pro Ameriku společnosti UBS Global Wealth Management.
»Čínské akcie táhnou rekordní zahraniční nákupy« poté, co země optimalizovala a upravila preventivní a kontrolní opatření covid-19, uvedl na začátku února Nikkei Asia.
Globální investoři, jako je Appaloosa Management, nakoupili více akcií čínské provenience, přičemž akcie některých nadnárodních společností, jako je Volkswagen AG a Apple Inc., které v Číně významně podnikají, zaznamenaly také nárůst.
Zahraniční investoři se s chutí chopili příležitostí, které přináší oživení čínské ekonomiky.
Podle údajů ministerstva obchodu se přímé zahraniční investice (PZI) do pevninské Číny v lednu meziročně zvýšily o 14,5 % na 127,69 miliardy jüanů. V dolarovém vyjádření se příliv PZI meziročně zvýšil o 10 procent na 19,02 miliardy dolarů.
»Máme všechny důvody (být) si jistí, ba optimističtí, pokud jde o čínský trh,« řekl podle zprávy CNN francouzský miliardář Bernard Arnault, generální ředitel výrobce luxusního zboží LVMH, v nedávném rozhovoru.
Zrychlující se hospodářské oživení
Čínský trh je zahraničními investory vysoce ceněn, protože faktory pro růst čínské ekonomiky stále posilují. Svět zaznamenal letmý start čínské ekonomiky a ucítil rychlé oživení v této obrovské východoasijské zemi, uvedli odborníci.
Hodnota ukazatele indexu nákupu pro čínský výrobní sektor dosáhla v lednu 50,1 bodu, čímž se po třech po sobě jdoucích měsících poklesu vrátila k expanzi. To naznačilo, že optimismus na trhu roste.
Během týdenních čínských svátků Jarního festivalu, které skončily 27. ledna, dosáhly příjmy z domácího cestovního ruchu 375,8 miliardy jüanů (54,3 miliardy dolarů), což je o 30 % více než o svátcích v loňském roce. Kombinované tržby hlavních maloobchodních a gastronomických podniků vzrostly o 6,8 procenta oproti minulým svátkům Jarního festivalu.
A do pokladen čínských kin přiteklo 6,76 miliardy jüanů (téměř jedna miliarda dolarů), což je druhá nejvyšší hrubá částka za každoroční svátek.
»Ekonomická aktivita v Číně v únoru zrychlila, protože mnoho obyvatel se po delší přestávce na Nový lunární rok vrátilo do práce, zahltilo silnice ve velkých městech a více utrácelo v restauracích a obchodech,« uvedla agentura Bloomberg s odkazem na nejnovější průzkum spotřebitelů v Číně provedený společností UBS Group AG, který rovněž ukázal nárůst zájmu o stravování, nakupování v obchodech a offline zábavu.
Čínská ekonomika se stala středem pozornosti světové ekonomiky a mezinárodní instituce jsou obecně optimistické ohledně vyhlídek čínského růstu.
Mezinárodní měnový fond v lednu předpokládal, že čínská ekonomika v roce 2023 poroste o 5,2 %, což je o 0,8 procentního bodu více než jeho prognóza z října 2022.
Ratingová agentura Fitch Ratings revidovala svou prognózu růstu čínské ekonomiky v roce 2023 z 4,1 % na 5 %. Bank of America a Morgan Stanley rovněž zvýšily své prognózy na 5,5 %, resp. 5,7 %.
Hnací síla globálního růstu
Role Číny jako »hlavního motoru globálního růstu« se nezměnila, uvedlo mnoho pozorovatelů a institucí a vyjádřilo přesvědčení, že oživující se čínská ekonomika dosáhne kvalitního rozvoje a dodá nový impuls celosvětovému hospodářskému zotavení.
Obrovský čínský trh zajišťuje stabilní poptávku pro světovou ekonomiku, její celkový obchod se zbožím vzrostl v roce 2022 meziročně o 7,7 % a šest let po sobě zaujímá první místo ve světě. A její dovoz v roce 2022 vzrostl o 4,3 procenta na 18,1 bilionu jüanů (2,62 bilionu dolarů).
Khairy Tourk, profesor ekonomie na Stuart School of Business na Illinois Institute of Technology v Chicagu ve Spojených státech, vidí v čínské ekonomice dynamiku.
V době, kdy vyspělé země mohou trpět hlubokou recesí, »je pouze Čína zemí, která bude i nadále hlavním motorem globálního růstu,« uvedl Tourk s odkazem na výhody prvotřídní čínské infrastruktury, kvalitní pracovní síly a obrovského trhu.
Po tříleté přestávce způsobené pandemií covid-19 se skupinové zájezdy z Číny opět rozběhly a první várka čínských turistů dorazila mimo jiné do Thajska, Kambodže a Spojených arabských emirátů.
Podle prognózy Světové organizace cestovního ruchu OSN řádné obnovení zahraničních cest výrazně podpoří oživení cestovního ruchu v asijsko-pacifickém regionu, a dokonce i na celém světě.
Úprava reakce Číny na pandemii covid-19 urychlí nejen její vlastní hospodářské oživení, ale podpoří i globální hospodářský růst, uvádí zpráva vydaná 10. února společností Goldman Sachs Research.
»Globální růstové prostředí se vyjasnilo,« citovala zpráva ekonomy Goldman Josepha Briggse a Deveshe Kodnaniho.
Briggs a Kodnani »očekávají, že širší vedlejší účinky čínského růstu – včetně příznivějších globálních finančních podmínek a zvýšeného obchodu s ostatními zeměmi – budou větší,« uvádí zpráva.
(Xinhua)