Zelená energie postupně nahrazuje závislost Číny na uhlí

Za posledních deset let se výroba elektřiny v Číně téměř zdvojnásobila. Hlavním zdrojem energie stále zůstává energie z uhlí. Zelená energie však postupně nahrazuje závislost Číny na uhlí. V současnosti největší solární farma na světě se nachází v poušti Kubuqi ve Vnitřním Mongolsku.

Yu Haoweiem, zástupce ředitele divize nové energie a ochrany atmosféry ve společnosti China Construction Eco-Environmental Protection Technology Company, řekl, že první věc, kterou při stavbě solární farmy udělali, bylo zarovnání terénu, přičemž sklon terénu nesměl být větší než 15 stupňů. »Další věc je, že když jsme instalovali základy pro solární panely, zjistili jsme, že písek je poměrně jemný. Takže když jsme kopali díry pro základy, snadno se propadal směrem dolů. A to proto, že hloubka děr nesplňovala požadavky. Pak jsme si uvědomili, že můžeme do díry vstříknout vodu, aby se písek účinně zafixoval,« vysvětlil dále Yu, jak instalovali solární panely na písek.

Projekt této solární farmy je největší solární farmou na světě v poušti. Přitom poušť Kubuqi má roční dobu slunečního svitu přes 3 000 hodin – dvakrát více než čínská pobřežní města a třikrát více než jihozápad země.

Když sluneční světlo dopadá na solární panel, je energie absorbována solárními články. Tento proces vytváří elektrické náboje. Vědci se domnívají, že jedna a půl hodiny slunečního svitu na zemském povrchu může lidstvu zajistit celoroční dodávky elektřiny. Přeměna je však zatím omezená. Získat ze Slunce více energie a přeměnit ji na elektřinu je klíčové.

Solární trackery instalované na farmě pomáhají udržovat solární panely v takové poloze, aby byly vždy obráceny ke slunci, čímž se účinnost solárních článků zvýšila na více než 20 procent – to je o 10 procentních bodů více než před deseti lety.

Zde vyrobená elektřina je pak přenášena do čínské národní sítě vysokého napětí – osvětluje místnosti po celé Číně – včetně hlavního města Pekingu, které je vzdáleno 650 kilometrů. Kromě výroby čisté energie hraje solární farma také důležitou roli v boji proti rozšiřování pouští.

»Solární panely používáme k výrobě energie a pod nimi pěstujeme rostliny, které kontrolují rozšiřování pouští,« vysvětlil Fan Baoquan, který vede jednu část farmy, kterou vyvinula společnost China General Nuclear – světový lídr v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Under the solar panels, herbs are planted. /CGTN
Pod solárními panely jsou vysazeny rostliny. FOTO – CGTN

»Jedná se o dlouhodobý plán. Na jeho přípravě se podílela Zemědělská univerzita ve Vnitřním Mongolsku, místní vláda a naše společnost. Celkovým plánem je vysadit některé léčivé byliny, jujuby a některé další rostliny s relativně vysokým obsahem bílkovin, které jsou vhodné pro místní pěstování, jako například pícniny,« dodal Fan.

Výstavba této solární farmy byla zahájena v roce 2018 a od té doby bylo nainstalováno více než tři miliony solárních panelů, přičemž do budoucna se plánuje rozšíření na roční výrobu elektřiny ve výši čtyř miliard kilowatthodin – to snadno pokryje poptávku přibližně dvou milionů domácností ročně.

Čína je již nyní největším výrobcem solární energie na světě a také největším centrem pro výrobu solárních panelů. Nyní se čistá energie podílí na nárůstu spotřeby energie v Číně více než 60 procenty.

Přechod na novou energii je prováděn za účelem dosažení cíle země, kterým je dosažení maximálních emisí uhlíku do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060, což je ambiciózní krok Číny, která chce pokračovat ve svém ekologickém úsilí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy