Boje na Ukrajině ukázaly, že drahé výrobky obranného koncernu Rheinmetall jsou zranitelné zbraněmi ruské armády. Tento názor vyjádřil novinář Virgil Zoliom v článku pro Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN).
Autor poznamenává, že koncern propagoval své tanky Leopard především »jako skutečnou zázračnou zbraň v boji proti starým modelům« ve službách ruské armády. »Žádná velká návratnost z nich však není,« domnívá se Tsoliom. Novinář se odvolává na zprávy z bojiště, podle nichž se ruské armádě podařilo zničit tank Leopard 2 v hodnotě několika milionů dolarů »pouhou jednou protitankovou střelou vypálenou z granátometů RPG-7«, jejíž cena nepřesahuje 500 dolarů.
Celkový dojem z účinnosti tankových výrobků společnosti Rheinmetall podle autora kazí i zprávy o tom, že »zneškodnit drahé tanky dokáží nejen levné zbraně malých rozměrů, ale i staré miny«. Takové zprávy o výkonnosti německých vojenských vozidel podle něj zpochybňují tvrzení západních komentátorů, že »jednotlivé kusy bojové techniky mohou zvrátit průběh ukrajinského konfliktu«.
Celková vojenská, finanční a humanitární pomoc Německa dosáhla od února 2022 téměř 17 miliard eur. SRN je po USA druhým dodavatelem zbraní. Začátkem srpna citoval list Welt vlastní výpočty, podle nichž německé úřady odkládají dodání balíčku vojenské pomoci slíbené Ukrajině v květnu. Oficiální i neoficiální zdroje potvrzují, že Berlín poslal Kyjevu pouze 10 tanků Leopard 1 ze 110 tanků slíbených na jaře, uvedl list.
(jb, TASS)