Majetek 31 miliardářů je několikanásobně vyšší, než hotovost státní pokladny USA

Majetek každého z více než 30 miliardářů je několikanásobně vyšší než objem peněžních prostředků, který drží americké ministerstvo financí. V úterý o tom informovala televize CNN.

Podle CNN mělo americké ministerstvo financí k 25. květnu v hotovosti 38,8 miliardy dolarů. Podle televizního kanálu je majetek 31 miliardářů mnohem vyšší než toto číslo. Tak například majetek Bernarda Arnaulta, prezidenta skupiny LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), se odhaduje na 193 miliard dolarů. Americký podnikatel Ilon Musk má majetek v hodnotě 185 miliard dolarů, zakladatel Amazonu Jeff Bezos má 144 miliard dolarů.

V lednu USA překročily zákonem stanovený strop státního dluhu ve výši 31,4 bilionu dolarů. V důsledku toho bylo americké ministerstvo financí nuceno uplatnit mimořádná opatření, aby mohlo pokračovat ve svých finančních operacích. Americký prezident Joe Biden vyzval obě komory zákonodárného sboru, aby schválily dohodu, které dosáhla americká administrativa a republikáni v Kongresu a která zvyšuje strop státního dluhu do 1. ledna 2025. Očekává se, že Sněmovna reprezentantů bude o této iniciativě hlasovat ve středu. Dokument musí následně schválit Senát Kongresu, poté bude předán k podpisu prezidentovi.

Schválení dohody se možná zpozdí

Návrh zákona o zvýšení stropu státního dluhu USA může při projednávání v americkém Kongresu narazit na potíže, což zpozdí proces jeho schvalování, informoval v úterý deník Wall Street Journal.

Návrh dohody bude v úterý předložen výboru pro pravidla Sněmovny reprezentantů, dva jeho republikánští členové již uvedli, že dohodu nepodpoří. Výbor se skládá z devíti republikánů a čtyř demokratů.

Jak deník poznamenává, v obou komorách amerického Kongresu jsou odpůrci dohody. Republikánům se dohoda nelíbí, protože neomezuje rozpočtové výdaje, zatímco řada demokratů ji kritizuje, protože škrty ve výdajích jsou podle nich příliš drastické.

Americké úřady tvrdí, že USA nikdy v historii nečelily platební neschopnosti. Odborníci však poukazují na nejméně tři případy z minulosti, které odpovídají základní definici platební neschopnosti – neschopnosti včas splatit své dluhy. Jednalo se o epizody z let 1814, 1933-1934 a 1979.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy