Maďarští poslanci bojují za zachování svobody rozhodování jednotlivých států

Poslanci maďarské vlády navrhují, aby členy europarlamentu nevolili občané sedmadvacítky, ale aby šlo o zástupce delegované národními parlamenty. Jednotlivé země by také měly mít práva veta ohledně nových právních předpisů přijatých Evropskou unií.

»Je potřeba vyvést evropskou demokracii ze slepé uličky, kam ji dovedl Evropská parlament,« uvádí se v usnesení maďarského parlamentu. »Evropská unie se musí změnit, protože není připravená na výzvy naší doby,« myslí si poslanci maďarské vládnoucí strany.

V zakládající smlouvě o EU se jim nezamlouvá, že se v jejím prvním článku píše o »vytváření stále užšího svazku mezi národy Evropy«. Naopak by chtěli, aby se ve smlouvách o EU hovořilo o »křesťanských kořenech a kultuře« coby základu evropské integrace. Dále si poslanci Fideszu přejí oslabení pravomocí unijních institucí, nebo aby se EU jako celek nemohla více a více zadlužovat.

V závěru usnesení poslanci žádají, aby vláda jejich vize ohledně budoucnosti EU předala špičkám Rady Evropské unie, Evropského parlamentu, Evropské komise i stávajícímu předsednictví. Sedmadvacítce v tomto pololetí předsedá Česko.

Maďarská v čele s premiérem Viktorem Orbánem čelí bez přestávky od roku 2010 výtkám z Bruselu. Evropská komise jí vytýká údajné potírání nezávislosti soudnictví, tvrdý přístup k migrantům z neevropských zemí, omezování plurality médií, akademických svobod nebo práv sexuálních menšin. EK tak například Maďarsku blokuje výplatu peněz z fondu obnovy po pandemii covidu-19.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy