Maďarské úřady se nehodlají vzdát dlouhodobé smlouvy se společností Gazprom, protože ta zaručuje spolehlivé dodávky plynu na několik let dopředu, uvedl ve čtvrtek maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Peter Szijjarto. Vystoupil na tiskové konferenci po zasedání ministrů energetiky zemí Organizace tureckých států v Budapešti.
Jak Szijjarto uvedl, diverzifikace zdrojů a tras dodávek energie, o kterou Maďarsko usiluje, neznamená odmítnutí spolupráce se spolehlivými partnery.
»Podepsali jsme dlouhodobou smlouvu, která předpokládá dodávky 4,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu z Ruska po dobu 15 let. Nechceme ji snižovat, protože k tomu nejsou žádné důvody. Gazprom je naprosto spolehlivý partner a smlouva podepsaná s touto společností zajišťuje Maďarsku dlouhodobé dodávky plynu,« řekl. Szijjartův projev byl odvysílán na jeho facebookové stránce.
Szijjarto rovněž poznamenal, že Maďarsko dostává plyn i z jiných zdrojů. Zejména počítá s dodávkami paliva z Ázerbájdžánu ještě v tomto roce. Celkově se spotřeba plynu v zemi pohybuje kolem 10 miliard metrů krychlových ročně.
Na žádost o komentář k rozhodnutí Ruska zařadit Maďarsko na seznam nepřátelských států v souvislosti s podporou sankcí EU Szijjarto uvedl, že »na tom není nic nového«. Připomněl, že »ruská vláda zveřejnila svůj seznam nepřátelských zemí již před mnoha měsíci a byly na něm všechny členské země EU. To však nebrání energetické spolupráci mezi Maďarskem a Ruskem, která probíhá hladce,« zdůraznil ministr. Podle něj to potvrdil zejména telefonický rozhovor 28. března s ruským vicepremiérem Alexandrem Novakem, během něhož jednali o řadě energetických otázek.
Maďarsko dostává hlavní objem plynu prostřednictvím plynovodu TurkStream a jeho větví přes Bulharsko a Srbsko na základě dlouhodobé smlouvy s Gazpromem. V loňském roce touto cestou obdrželo 4,8 miliardy metrů krychlových ruského plynu. Maďarsko rovněž využívá jadranský plynovod z chorvatských námořních přístavů s terminály LNG a nakupuje plyn na evropském trhu. Maďarsko také plánuje do konce letošního roku zahájit dovoz plynu z Ázerbájdžánu a následně z této země odebírat 1-2 miliardy metrů krychlových plynu ročně.
(jb, TASS)
Také ČR by měla obnovit spolupráci s Ruskem.