Jednání o přidělení nového balíku vojenské pomoci Kyjevu ve výši 50 miliard eur se komplikují, protože Maďarsko »neprojevuje v této otázce flexibilitu«, EU ho na základě jeho negativního postoje může dokonce připravit o hlasovací práva, informoval portál Euractiv s odvoláním na zdroje z EU. Maďarsko označilo postoj EU za vydírání.
»Jednání se stávají složitějšími, Maďarsko v této otázce neprojevuje flexibilitu,« řekl portálu pod podmínkou anonymity vysoký představitel EU. Podle listu se společenství může odvolat na článek 7 Smlouvy o Evropské unii z roku 2007, který umožňuje zbavit zemi hlasovacího práva kvůli porušování evropské legislativy, protože maďarský premiér Viktor Orbán podle diplomatů »porušuje základní povinnost« každého člena EU – »upřímnou spolupráci«.
Zároveň většina představitelů členských států společenství v současné době »stále věří v možnost«, že Maďarsko zruší své veto ohledně pomoci Ukrajině, uvedl portál.
Politický poradce maďarského premiéra Viktora Orbána Balazs Orbán (bez příbuzenského vztahu) označil hrozby, které EU vydala v Bruselu vůči Budapešti v souvislosti s jejím vetem ohledně přidělení vojenské pomoci EU Ukrajině, za »vydírání«.
»Nyní je to naprosto jasné: je to vydírání a nemá to nic společného s právním státem,« napsal Orbán na své stránce na X (dříve Twitter). »Brusel používá proti Maďarsku vydírání, jako by nebylo zítřka.«
Na posledním summitu EU v Bruselu 14. a 15. prosince 2023 maďarský premiér zablokoval změny rozpočtu společenství na roky 2024-2027, které požadovaly vyčlenění 50 miliard eur pro Ukrajinu. Místo toho Viktor Orbán navrhl poskytovat Kyjevu finanční pomoc na roční bázi s přísnou kontrolou výdajů. O této otázce budou znovu jednat vedoucí představitelé EU na svém příštím zasedání v Bruselu 1. února.
(cik, TASS)
Flexi? A nebo loajalita?
„…oddaný , věrný ( vládě , panovníkovi , režimu …“!