Maďarský parlament nebyl schopen hlasovat o přijetí Švédska do NATO na mimořádné schůzi, která byla svolána z iniciativy opozice. Vládnoucí strana Fidesz a její partneři z Křesťanskodemokratické strany schůzi bojkotovali, takže pro hlasování nebyla usnášeníschopná.
Na schůzi, která byla živě přenášena na internetových stránkách parlamentu, proběhla pouze výměna názorů mezi poslanci opozičních stran na řadu vnitropolitických a zahraničněpolitických otázek.
Maďarský jednokomorový parlament ukončil jarní zasedání 7. července; předseda Laszlo Kover však musel svolat mimořádnou schůzi kvůli iniciativě 49 opozičních zákonodárců. Podle maďarských zákonů stačí k zahájení takového postupu 40 hlasů. Fidesz, který má spolu s křesťanskými demokraty 135 ze 199 křesel v parlamentu, ale prohlásil, že je připraven zvážit přijetí Švédska do NATO až později na podzim. Maďarský parlament obnoví svou činnost v září.
Maďarsko zůstává kromě Turecka jediným státem, který neratifikoval dokumenty o vstupu Švédska do NATO. Budapešť již dříve vyjádřila nespokojenost s nepřátelskými výroky švédských politiků a vedla v této souvislosti se Stockholmem jednání. Mezitím Budapešť koordinovala své kroky s Ankarou, která naléhá na království, aby podniklo rozhodnější kroky proti kurdským extremistům.
Přesto Maďarsko opakovaně prohlásilo, že nemá v úmyslu blokovat přijetí Švédska do aliance a »nebude poslední, kdo tuto dohodu ratifikuje«.
Vláda předala dokumenty o přijetí Finska a Švédska do NATO k ratifikaci loni v létě. Dne 27. března maďarští zákonodárci schválili přijetí Finska, ale odložili projednání týkající se Švédska. Finsko a Švédsko podaly své žádosti 18. května 2022 s poukazem na to, že tento krok si vynutily události na Ukrajině.
(cik, TASS)
Maďarsko háji zájmy Švédska víc než současný švédský establishment.Odhozeni statutu neutrální ho statutu Švédska je zahadou, která není smysluplné vysvětlena. Švédské království je starší stát jak USA a musí znát a vyhodnotit, kdo ma z této změny vyhody. Vztahy s Ruskem a Švédska byly vzdy složité, poraženost je složity jev, který vedl k mnoha valkam. Maďarsko respektive Uhry jsou také poražený stát, ale svoji situaci vyhodnocuje pragmaticteji. Turecko také patří do stejné kategorie, navíc potlačuje snahy o kurdskou samostatnost a laviruje i když je v NATO. Současný konflikt na Ukrajině a Ruska byl vyprovokovan a jsou vidět síly, které jej tak složité vyprojektovaly, jde o dělení Ruska stručně řečeno a to je geopoliticky fenomén. Pax Amerika je ukončen a to hlavní problém současnosti z kterého nejsou dobra a mírová řešení.
Také jsem opustil….