Řecko a Maďarsko na zasedání Výboru stálých zástupců EU zablokovaly nový návrh 11. balíčku sankcí proti Rusku a požadují vyškrtnutí řady společností ze seznamu těch, které údajně podporují snahu Ruska překonat západní sankce. Informovala o tom ve čtvrtek belgická televizní stanice ER-TEF.
Uvedla však, že proti novému sankčnímu projektu Evropské komise nebyly ze strany zemí EU vzneseny žádné systémové námitky.
Již dříve evropský list Politico s odvoláním na své zdroje informoval, že diskuse o sankcích byla odložena o týden – na 14. června.
»Evropská komise předložila novou verzi návrhů (poté, co byl původní návrh 11. sankčního balíčku v květnu zablokován) na sankce proti Rusku na středečním setkání velvyslanců EU, ale nedosáhli dohody. Velvyslanci EU se k projednání těchto návrhů vrátí 14. června,« uvedl list s tím, že evropští diplomaté doufají, že konečné dohody dosáhnou do summitu EU koncem června.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell v květnu opakovaně oznámili, že 11. balíček sankcí se zaměří na zpřísnění mechanismů vymáhání sankcí a pokusí se snížit účinnost opatření, která Rusko přijalo k prolomení sankční blokády. Podle nich se sankce mají rozšířit na společnosti ze třetích zemí, které reexportují sankcionované zboží do Ruska. Koncem května řada evropských médií a diplomatických zdrojů informovala, že původní návrh sankcí Evropské komise byl odmítnut a vrácen k přepracování zeměmi EU, které se obávaly, že taková opatření přispějí k izolaci EU ve světě.
Server Politico ve čtvrtek rovněž zveřejnil názor Jima O’Briena, vedoucího Úřadu pro koordinaci sankcí amerického ministerstva zahraničí, který uvedl, že dodávky mikročipů a klíčových elektronických součástek do Ruska, které se Západ snažil sankcemi zablokovat, se již vrátily na úroveň před válkou na Ukrajině. Noviny poznamenaly, že Rusko zlepšuje svou schopnost čelit západním sankcím.
(jb, TASS)
Na DEZINFORMAČNÍCH webech se píše, že Rusi dovedou mikročipy vyrábět – zvenku dodané čipy mají 2% zmetků, z ruska vyrobené mikročipy mají 50% zmetků. I-phony a smart phony vyrobené v Rusku mají stejné vlastnodti jako dovezené ale jsou těžší, výrobce slíbil že v příštím roce budou lehčí.