Ve středu přepadla žena se skupinou deseti lidí banku v Bejrútu a odnesla si odtud přes 13 000 dolarů (317 000 korun) ze svých úspor. Stejná skupina aktivistů bojujících proti politice libanonských bank hodlá organizovat další přepady bankovních institucí, které mají lidem pomoci dostat se ke svým vkladům.
Skupina, která pomáhala ve středu Sálí Háfizové, dnes oznámila, že bude pořádat další přepady. Háfízová sdělila, že potřebovala peníze, aby mohla zaplatit účty za léčbu nemocné sestry. Ozbrojena byla dětskou hračkou ve tvaru pistole. Její společníci v bance rozlili benzín a pohrozili, že jej zapálí, pokud ženě nebudou peníze vyplaceny.
Stejná skupina, která si říká Protestující střadatelé, pomáhala jinému muži při přepadu banky v horském městě Álij, přičemž muž měl nenabitou zbraň.
Bída v Libanonu
Libanon se potýká od roku 2019 s bezprecedentní hospodářskou krizí a banky nastavily přísná pravidla pro výplatu kont v cizích měnách, což ochromilo přístup k vkladům milionům lidí, napsala agentura AP. Krize vehnala až tři čtvrtiny Libanonců do bídy.
Vůdce Protestujících střadatelů Aláa Churšíd dnes řekl, že lidem, kteří mají uloženy peníze v bankách, nezbývá nic jiného, než »vzít věc do vlastních rukou«.
Banka BLOM, kterou přepadla Háfízová, v prohlášení uvedla, že šlo o předem naplánovanou akci. »No ano, a co jste si mysleli? A zorganizujeme další, nic jiného nezbývá. Právo lidí je posvátné,« řekl na adresu bank Churšíd.
»Včera (ve středu), kdy vešla Sálí Háfízová do banky, začala revoluce. Je to revoluce namířená na všechny banky,« sdělil člen skupiny Ibráhím Abdalláh.
Podobných skupin vzniklo od roku 2019 v Libanonu více a některé hodlají banky zažalovat, aby se lidé domohli svých peněz.
Hrdinství nebo zločin?
Před několika týdny přepadl jinou bejrútskou banku řidič rozvážející potraviny, sedm hodin držel deset rukojmích a vymohl si výplatu z dolarového konta. Mnoho Libanonců ho považuje za hrdinu. Podle AP sympatie k tomuto druhu akcí ukazují, kam Libanonce dohnaly vysoké ceny a chudoba.
Libanonu je připraven pomoci Mezinárodní měnový fond (MMF), avšak požaduje reformy, jež ozdraví ekonomiku. Člen týmu, který s MMF vyjednává a jehož dnes citovala agentura Reuters, řekl, že libanonský rozpočet na rok 2022, o němž jedná parlament, nesplňuje podmínky pro získání pomoci MMF.
(jb, čtk)