Čínský premiér Li Kche-čchiang zopakoval závazek země k reformám a otevírání se a označil tato opatření za »neodmyslitelnou cestu k modernizaci«.
Li se k tomuto závazku přihlásil během setkání s výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalinou Georgievovou v Phnompenhu, hlavním městě Kambodže, na okraj jednání vedoucích představitelů o spolupráci ve východní Asii. Uvedl, že světová ekonomika a finance jsou vysoce integrované a žádná země nemůže zůstat imunní vůči četným výzvám.
»Země by měly posílit spolupráci a koordinaci makroekonomických politik, aby vytvořily synergii s cílem udržet stabilitu světové ekonomiky a zabránit recesi,« uvedl Li a dodal, že to rovněž přispívá k udržení světového míru a stability. »Tváří v tvář vysoké inflaci ve světě zaujala Čína zodpovědný postoj a upustila od rozsáhlých nákupů potravin a energií na světovém trhu, což je rovněž přínosem pro svět,« připomněl Li. Čína je pak podle něj připravena se i nadále podílet na iniciativě skupiny G20 týkající se pozastavení dluhové služby.
Reálná opatření pro stabilizaci čínské ekonomiky
Při informování šéfa MMF o ekonomické situaci Číny Li uvedl, že tváří v tvář náhlému dopadu pandemie covid-19 v roce 2020 si Čína vyhradila politické nástroje v makroekonomické regulaci jako rozhodující reakci umírněným a rozumným způsobem.
»Vlivem faktorů, které přesáhly očekávání, došlo na počátku druhého čtvrtletí letošního roku k výraznému poklesu hlavních ekonomických ukazatelů,« uvedl Li s tím, že Čína včas zavedla a realizovala balíček politických opatření pro stabilizaci ekonomiky a následná opatření a díky tomuto úsilí čínská ekonomika obrátila klesající trend s pozitivním růstem ve druhém čtvrtletí, tříprocentním růstem v prvních třech čtvrtletích a celkovým stabilně rostoucím trendem v současnosti.
Čína usilovně pracuje na udržení stabilního fungování tržních subjektů a na udržení stabilní zaměstnanosti a cen, uvedl s tím, že Čína má více než 160 milionů tržních subjektů, což je důležitá síla podporující stabilní ekonomiku.
Li dodal, že Čína přijala daňová zvýhodnění, snížení daní a poplatků, jakož i snížení úrokových sazeb a odklady splátek úroků, aby ulevila tržním subjektům a pomohla jim překonat obtíže.
»Za prvních deset měsíců bylo vytvořeno více než 10 milionů nových pracovních míst ve městech a index spotřebitelských cen vzrostl v říjnu pouze o 2,1 %, a to především proto, že v předchozích dvou letech nedošlo k nadměrné nabídce peněz,« uvedl Li a dodal, že zvýšení produkce obilí a dobrá úroda v letošním roce spolu se stabilními dodávkami energie rovněž položily pevný základ pro stabilní ceny.
Čína pak podle něj bude nadále podporovat plné provádění balíčku politických opatření ke stabilizaci ekonomiky, aby byla plně účinná, a upevňovat a rozšiřovat trvale vzestupný trend ekonomiky, udržovat hlavní ekonomické ukazatele v přiměřeném rozmezí a usilovat o lepší výsledky v průběhu celého roku.
Čína a MMF
Li připomněl, že Čína a MMF dlouhodobě udržují pevné vztahy spolupráce. Premiér také vyjádřil naději, že MMF bude i nadále hrát aktivní roli při zlepšování mezinárodního mechanismu koordinace státních dluhů, aby se vypořádal se složitou situací, které čelí světová ekonomika.
Georgievová zase poznamenala, že světová ekonomika čelí řadě nových výzev a nejistot. Uvedla, že Čína učinila správné rozhodnutí, když si vyhradila politické nástroje v počáteční reakci na pandemii, a dodala, že nedávné makroekonomické politiky Číny jsou vhodné a účinné.
»MMF má s Čínou dobré vztahy a je připraven spolupráci s touto zemí dále posilovat,« uvedla.
(pr)