Čínský premiér Li Čchiang se dnes setkal v Pekingu v Paláci lidu s americkou ministryní financí Janet Yellenovou.
Li Čchiang řekl, že pod strategickým vedením obou hlav států se čínsko-americké vztahy v současné době stabilizují. Čínský prezident Si Ťin-pching nedávno vedl telefonický rozhovor s americkým prezidentem Josephem Bidenem a obě strany se dohodly na posílení dialogu, kontrole rozdílů, podpoře spolupráce a podpoře stabilního rozvoje čínsko-amerických vztahů. Čína doufá, že Čína a Spojené státy se stanou spíše partnery než soupeři a budou se vzájemně respektovat, podporovat mírové soužití a oboustranně prospěšnou spolupráci. Doufáme, že se Spojené státy a Čína setkají na půli cesty, budou pokračovat v realizaci důležitého konsenzu dosaženého oběma hlavami států a »perspektivu ze San Francisca« přemění na »realitu«.
Li Čchiang poukázal na to, že Čína a Spojené státy jako dvě největší světové ekonomiky mají hluboce propojené ekonomické zájmy a posílení hospodářské a obchodní spolupráce má velký význam pro rozvoj obou stran a globální hospodářský růst. Obě strany by měly posílit komunikaci a společně najít způsoby, jak zvládat a řešit rozdíly, aby čínsko-americká hospodářská a obchodní spolupráce byla stabilní, bez překážek a efektivní, dále jak vytvářet více výhod pro společnost a pro obyvatele obou zemí, jak přispívat k světovému hospodářskému rozvoji a zlepšení blahobytu lidu. Čína doufá, že Spojené státy budou spolupracovat s Čínou na dodržování základních norem tržního hospodářství spravedlivé hospodářské soutěže a otevřené spolupráce a nebudou politizovat ekonomické a obchodní otázky. Na otázky výrobní kapacity je třeba pohlížet objektivně z hlediska trhu, globální perspektivy a ekonomických zákonů. Rozvoj nového čínského energetického průmyslu významně přispěje ke globální zelené a nízkouhlíkové transformaci. Čína je ochotna posílit koordinaci politik se Spojenými státy v otázkách, jako je řešení změny klimatu, a společně řešit globální výzvy.
Yellenová uvedla, že společným úsilím obou stran se vztahy mezi USA a Čínou staly stabilnější. Spojené státy a Čína by jako dvě největší světové ekonomiky měly řídit bilaterální ekonomické vztahy zodpovědně. Spojené státy oceňují pokrok dosažený v americko-čínském hospodářském dialogu a spolupráci a neusilují o »oddělení od Číny«. Jsou ochotny spolupracovat s Čínou na realizaci důležitého konsenzu, kterého obě hlavy států dosáhly při setkání v San Franciscu, komunikovat otevřeně, vyhýbat se nedorozumění, prohlubovat výměny a spolupráci, správně zvládat rozdíly, společně reagovat na naléhavé globální výzvy a podporovat stabilní rozvoj vztahů mezi USA a Čínou.
(pr)