Letní Davos ve třech klíčových slovech

V úterý, kdy byl zahájen 15. ročník Letního Davosu, se nejdiskutovanějšími tématy každoročního setkání staly zelené technologie, umělá inteligence a čínská ekonomika.

Mezi 162 zasedáními výročního setkání tzv. Nových šampionů, jak se akce oficiálně jmenuje, je 38 zasedání zaměřeno na vztah mezi klimatem a energetikou, 26 zasedání se odehrává se zaměřením na umělou inteligenci a 22 zasedání se zabývá čínskou ekonomikou.

Z přehledu více než 1600 účastníků akce vyplývá, že drtivá většina z nich má vzdělání v těchto oborech.

Podle slov účastníků odrážejí témata nejživější aspekty současné světové ekonomiky.

Musíme táhnout za jeden provaz

Účastníci fóra všeobecně uznávají vedoucí úlohu Číny v odvětví čistých technologií a tvrdí, že technologický pokrok a výrobní kapacity Číny ji staví do čela boje proti změně klimatu.

»Čínu vidím jako potenciálního lídra, protože provádí obrovské investice do čistých technologií a inovací, které mohou skutečně posílit udržitelný rozvoj,« uvedla Giorgia Ortolaniová, členka společenství Global Shapers Světového ekonomického fóra, pro agenturu Xinhua a dodala, že potenciál Číny stát se lídrem udržitelného rozvoje je obrovský a může skutečně změnit pravidla hry v celosvětovém měřítku.

Na snímku z 24. června 2024 je uvítací nápis v mezinárodním konferenčním centru v Ta-lienu, dějišti letního Davosu 2024, v severovýchodní čínské provincii Liao-ning. FOTO – Xinhua/Li Gang

Andrew Jones, spoluředitel americké organizace pro výzkum klimatu Climate Interactive, řekl agentuře Xinhua, že čínská fotovoltaická solární energie »s uspokojením vytěsňuje velké množství plynu a uhlí a zabraňuje změně klimatu«.

Fergal Whyte, ředitel společnosti Arup Group, poznamenal, že Čína zvyšuje množství solárních farem, fotovoltaických panelů a větrných elektráren, které vyrábějí významné procento energie pro společnost.

Účastníci fóra také smetli ze stolu obavy z tzv. nadbytečné kapacity čínských zelených produktů.

Ve Spojených státech sice existuje určitý odpor vůči čínským zeleným technologiím, ale zároveň nakupují mnoho čínských výrobků, uvedl Jones.

»Sám mám na střeše několik čínských solárních panelů,« řekl.

»Jsem přesvědčen, že odpor překonáme, protože máme společný cíl řešit změnu klimatu. Pro americko-čínskou spolupráci v oblasti řešení změny klimatu bude více prostoru, a to jak v rámci mezinárodních dohod, tak i v celém ekonomickém prostoru a v oblasti řešení,« řekl Jones.

Whyte řekl agentuře Xinhua, že obavy Západu se netýkají technologií, ale jsou spíše důsledkem geopolitiky.

»Technologie je fantastická. Nepochybuji o tom, že čínská technologie a elektromobily půjdou do Evropy, Spojených států a do celého světa,« řekl.

»Bohužel žijeme ve velmi složité době a všude je geopolitika, ale všichni musíme táhnout za jeden provaz a zajistit, abychom měli klimatické změny pod kontrolou a spolupracovali v boji proti nim,« dodal Whyte.

Posíleno umělou inteligencí

Dalším tématem, které na fóru dominuje pódiím, je umělá inteligence, přičemž mnoho účastníků poukazuje na Čínu jako na jednoho z hlavních inovátorů v této oblasti.

»Velmi mě zajímá umělá inteligence a její široké využití mimo oblast technologií, ale i ve výrobě, energetice, při zlepšování všech ekonomik,« řekl James Nunn-Price, výkonný ředitel společnosti Accenture.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Policy Nexus Thomas Liu zase řekl agentuře Xinhua, že aplikace umělé inteligence v průmyslových scénářích je oblastí s obrovským potenciálem.

Umělá inteligence by posílila všechny průmyslové scénáře v různých aspektech, což by následně hodně přispělo světu a aplikacím umělé inteligence. Čína hraje v oblasti aplikace průmyslových scénářů umělé inteligence velmi důležitou roli, uvedl Liu.

Tanvi Ratna, zakladatelka a generální ředitelka indické výzkumné organizace Policy 4.0, řekla agentuře Xinhua, že s tím, jak bude Čína aktivnější v oblasti řízení umělé inteligence, přispěje k tomu, aby byla umělá inteligence nestrannější.

Čína je otevřenější

Vzhledem k tomu, že globální ekonomika čelí výzvám, je prosperita čínské ekonomiky důležitější než kdykoli předtím.

Lourdes Casanova, docentka na obchodní škole Cornellovy univerzity, řekla agentuře Xinhua, že čínská ekonomika byla tradičně založena na exportu, ale stále více se orientuje na technologie a stává se lídrem zelených odvětví, přičemž výborných výsledků dosahuje v oblasti biotechnologií a umělé inteligence.

Udržením nízkých výrobních nákladů, vysokého exportu a dlouhodobými rozsáhlými investicemi do technologií může Čína podle ní udržet svou ekonomiku v dobré kondici.

Ratna po vyslechnutí projevu čínského premiéra Li Čchianga na fóru pochopila signál, že Čína je odhodlána k tržně orientovanému růstu.

»Zatímco v mnoha zemích se lidé stávají velmi protekcionistickými, Čína se více otevírá,« řekla.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy