Krize amerického dluhového stropu zhoršuje hospodářskou situaci a ohrožuje globální finanční stabilitu

Zapeklitý problém amerického dluhu opět přitáhl pozornost celého světa, protože americká ministryně financí Janet Yellenová nedávno varovala, že pokud se nebude řešit otázka dluhového stropu, americká vláda by mohla již 1. června vyhlásit platební neschopnost.

Bez včasného zásahu Kongresu – který se v současné době nachází ve slepé uličce kvůli stranickému boji – nebude americká vláda schopna platit své účty, což by mohlo ochromit americkou ekonomiku a ohrozit globální finanční stabilitu.

Americká ministryně financí Janet Yellenová vypovídá během slyšení v senátním výboru pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti ve Washingtonu, D. C., Spojené státy, 28. září 2021. FOTO – Xinhua/Kevin Dietsch

Riziko recese se prohlubuje

Již v lednu dosáhla země dluhového limitu ve výši 31,4 bilionu dolarů, což přimělo ministerstvo financí využít účetní mechanismy známé jako »mimořádná opatření«, jako například omezení některých vládních investic, jejichž cílem bylo zabránit platební neschopnosti vlády.

Demokraté i republikáni se již několik měsíců zmítají v tvrdém boji o této otázce a zatím dosáhli jen malého pokroku na cestě k dohodě. Republikáni navrhují škrty ve výdajích výměnou za zvýšení dluhového stropu, zatímco demokraté a Bílý dům naléhají na Kongres, aby schválil samostatný návrh na zvýšení dluhového stropu.

V pondělí Yellenová upozornila na nejistou situaci v oblasti zadlužení a varovala, že pokud Kongres nezvýší dluhový strop, americká vláda by mohla být neschopná platit své účty řádně a včas již od 1. června, což zvyšuje tlak na Kapitol, aby zabránil vzniku situace, která by vedla ke katastrofální platební neschopnosti.

Krátce poté prezident Joe Biden pozval nejvyšší představitele republikánů a demokratů v Kapitolu, aby se sešli příští týden a projednali tuto neodkladnou záležitost.

»Musíme co nejdříve zvýšit dluhový strop, a to bez dramatických scén a bez rizika platební neschopnosti. Vyhrožovat platební neschopností nebo otálet je vrcholem nezodpovědnosti,« uvedla Maya MacGuineasová, prezidentka Výboru pro zodpovědný federální rozpočet.

»Zákonodárci by k tomu měli přestat přistupovat, jako by byli ve dvou různých týmech, a měli by spolupracovat jako představitelé jedné země,« řekla MacGuineasová.

Zákonodárci se chystají na to, co deník The New York Times označil za »nejšpinavější boj za posledních nejméně deset let«, a to o to, zda zvýšit nebo pozastavit platnost dluhového stropu – tedy limitu celkového objemu peněz, které si americká federální vláda může půjčovat prostřednictvím cenných papírů ministerstva financí -, aby mohla plnit své finanční závazky.

Podle nedávno zveřejněné analýzy Brookings Institution, která odhaduje, že i ztráta části tohoto zvýhodnění by vedla k »výraznému zvýšení« nákladů pro daňové poplatníky, znamená pro federální vládu úsporu úroků ve výši zhruba 50 miliard amerických dolarů v příštím roce a více než 750 miliard dolarů v příštím desetiletí.

Wendy Edelbergová a Louise Sheinerová, spoluautorky analýzy a vedoucí pracovnice Brookings Institution, navíc uvedly, že prodloužení patové situace v Kongresu pravděpodobně způsobí »značné škody« americké ekonomice, protože země čelí nepříznivým podmínkám v souvislosti se stále vysokou inflací a otřesy v bankovním sektoru.

»Pokud dojde k překročení dluhového stropu a americké ministerstvo financí nebude schopno splácet své závazky, negativní ekonomické dopady se rychle prohloubí a hrozí, že dojde k hluboké recesi,« uvedly.

Na snímku ze 17. března 2020 jsou dolarové bankovky, Washington D.C., Spojené státy americké. FOTO – Xinhua/Liu Jie

Ohrožení globálního finančního systému

Ohrožení by mohlo být mnohem větší. Ekonomové a analytici varují, že neschopnost USA splácet dluhy by byla ekonomicky zničující a mohla by zavléct celý svět do finanční krize, což by způsobilo velké ztráty globální ekonomice, která – podle některých ekonomů – již nyní směřuje k desetiletí poklesu růstu.

Deník The Wall Street Journal ve své zprávě uvedl, že pochybnosti o tom, zda Spojené státy dokážou svým věřitelům splácet dluh, by mohly mít »rozsáhlé a nebezpečné finanční a ekonomické důsledky«. Důvodem je skutečnost, že americký vládní dluh je ve světě bezpečným aktivem a základním prvkem finančního systému.

Dokonce i sama americká ministryně financí v lednu varovala, že dopady neschopnosti splácet americký dluh by mohly být stejně rozsáhlé jako globální finanční krize.

Organizace sledující rozpočet a zastánci deficitu, jako je například investor do hedgeových fondů Stanley Druckenmiller, dlouhodobě kritizují americkou vládu za její neuvážené výdaje a vyzývají k včasným krokům, které by vedly ke zvládnutí narůstajícího federálního dluhu.

»Fiskální bezohlednost posledních deseti let byla jako sledování hororového filmu,« řekl Druckenmiller ve svém pondělním projevu a dodal, že dnešní situace vypadá mnohem hůře, než si před deseti lety představoval.

MacGuineasová, prezidentka Výboru pro odpovědný federální rozpočet, již dříve prohlásila, že američtí zákonodárci po desetiletí raději »přijímali politicky snadná opatření«, než aby čelili výzvám skutečného řízení státu.

»Náš národ čelí v nejbližší době významným fiskálním výzvám. Do platební neschopnosti systému Medicare zbývá pouhých šest let a do platební neschopnosti systému sociálního zabezpečení pouhých 12 let. Přesto politici nepředložili žádný plán, který by oba programy postavil na pevné fiskální základy,« řekla MacGuineasová v říjnu, kdy státní dluh USA poprvé překročil 31 bilionů dolarů.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy