V malebných kulisách panství Filoli v americkém státě Kalifornie upoutalo ve středu pozornost celého světa setkání, při němž šlo o hodně.
Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho americký protějšek Joe Biden si při významném setkání poprvé od loňského podání rukou na indonéském Bali sedli za jeden stůl.
Obě hlavy států se zabývaly strategickými a komplexními otázkami, které mají zásadní význam pro směřování čínsko-amerických vztahů, a významnými tématy ovlivňujícími světový mír a rozvoj.
Diplomacie hlav států je kompasem a pilířem čínsko-amerických vztahů. Setkání obou prezidentů sledují obě země i zbytek mezinárodního společenství s očekáváním.
Vztahy mezi Čínou a USA, nejdůležitější bilaterální vztah na světě, se na pozadí zvratů neustále posouvají kupředu.
Pro dvě velké země, jako jsou Čína a Spojené státy, není možné se k sobě obrátit zády. Je nereálné, aby jedna strana předělávala tu druhou, a konflikty a konfrontace mají pro obě strany neúnosné důsledky.
Soupeření velkých zemí není převládajícím trendem současné doby a nemůže vyřešit problémy, kterým čelí Čína a Spojené státy, případně celý svět.
Planeta Země je dost velká na to, aby obě země uspěly, a úspěch jedné země je příležitostí pro druhou.
Dokud se budou vzájemně respektovat, koexistovat v míru a usilovat o oboustranně výhodnou spolupráci, budou Čína a Spojené státy plně schopny povznést se nad rozdíly a najít správnou cestu k vzájemnému soužití.
(Xinhua)