Komentář agentury Xinhua: Nepromarněte šanci na obnovení čínsko-amerických vztahů

V uplynulém roce se u globálních pozorovatelů čínsko-amerických vztahů změnila nálada z optimistické na znepokojenou.

V listopadu 2022 dosáhly hlavy států obou zemí na indonéském Bali inspirativních společných ujednání o dvoustranných vztazích. Následný zásah USA proti čínským technologiím, nerespektování čínské červené linie v otázce Tchaj-wanu a medializace incidentu s bezpilotní vzducholodí však způsobily nebývalý propad vztahů mezi oběma zeměmi.

Výkyvy ve vztazích mezi dvěma největšími světovými ekonomikami připomínající horskou dráhu udržují svět v napětí.

Uprostřed současných globálních otřesů by zhoršení vztahů mezi Čínou a USA poškodilo všechny národy.

V době, kdy se čínský prezident Si Ťin-pching chystá na cestu přes Tichý oceán na summit s americkým prezidentem Joem Bidenem v San Franciscu, se světu nabízí nová příležitost pro čínsko-americké oteplení vztahů.

Většina zemí doufá, že summit zlepší nejvýznamnější světový vztah a nastolí zdravou, stabilní a udržitelnou trajektorii rozvoje. Tento cíl je jednou z hnacích sil cesty čínského vůdce do San Francisca.

Aby se však Čína a Spojené státy vyhnuly střetu, je stejně jako u dvou obrovských lodí plujících bok po boku v Tichém oceánu nezbytná komunikace a spolupráce.

V době, kdy se čínský vůdce vydává na cestu do Spojených států, je třeba americké straně připomenout, aby se poučila z minulých chyb, které nabouraly dvoustranné vztahy. Jedná se o zásadní příležitost k nápravě vazeb, která by neměla být promarněna.

Na snímku z 11. listopadu 2023 je zachycen most Golden Gate Bridge při západu slunce v San Franciscu ve Spojených státech. FOTO – Xinhua/Li Rui

Spojené státy musí být především upřímné. Čína vynakládá velké úsilí na posílení vztahů mezi oběma zeměmi. Nyní je na Spojených státech, aby jí to oplatily. To znamená zbavit se jakéhokoli neoprávněného pocitu nadřazenosti, opustit domněle výhodné pozice a předběžné podmínky a skutečně plnit dohody dosažené vedoucími představiteli obou zemí.

Je rovněž povinností Spojených států zabývat se faktory, které by mohly poškodit dvoustranné vztahy, projevit skutečné odhodlání vést s Čínou konstruktivní dialog a položit základy pro úspěšný summit kultivováním pozitivního prostředí a pěstováním příznivé atmosféry.

Zadruhé, vedení USA musí racionálněji a s nadhledem posuzovat čínsko-americké vztahy. Na jedné straně je rozvoj Číny nevyhnutelný a jakákoli snaha Spojených států potlačit nebo izolovat Čínu a zabránit tak jejímu pokroku je ztrátou času.

Na druhou stranu, navzdory institucionálním rozdílům nejsou jejich vztahy zdaleka nesmiřitelné. Naopak, obě země již projevily těsné vazby v různých oblastech. Takzvaný narativ »demokracie versus autoritářství«, který někteří američtí politici šíří, je v dnešním světě zastaralý a neodráží ani převládající duch doby, pokud jde o čínsko-americké vztahy.

Spojené státy musí podle svých slov jednat, nikoliv se jen tvářit. Ve vztazích s Čínou je jejich důvěryhodnost podkopávána minulým chováním, kdy říkaly jedno, ale dělaly opak.

Přestože Spojené státy neustále deklarují důležitost čínsko-amerických vztahů, rozhodly se pro sankce, nepodložená obvinění a opakované provokace vůči asijské zemi, které si údajně váží a respektují ji, čímž se bilaterální vztahy dostaly do hluboké krize. Naproti tomu Čína prokázala důslednou trpělivost a vyspělost při udržování vztahů se Spojenými státy.

Návštěvou Si v San Franciscu Čína opět podává ruku přátelství a spolupráci v Tichomoří. Doufáme, že Spojené státy prokáží odpovědnost a chování hodné velmoci, spojí s Čínou své síly a vrátí dvoustranné vztahy na správnou cestu.

Svět si nemůže dovolit propásnout tuto významnou příležitost, která je před námi.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy