Kdo odpovídá profilu »masového střelce«?

V souvislosti s poslední masovou střelbou v USA si někteří kladou otázku, proč jsou častými masovými střelci mladí muži.

V pondělí na 4. července zahájil 21letý Robert Crimo na předměstí Illinois střelbu, při níž zahynulo sedm lidí a desítky dalších byly zraněny. Po masové střelbě na průvod se legislativa o kontrole zbraní opět dostala do centra pozornosti celé země.

V mnoha státech USA, včetně Illinois, si totiž může dlouhé zbraně, mezi něž patří i útočné pušky, koupit každý, komu je 18 let nebo více. Podle šerifa okresu Lake County si Crimo legálně koupil výkonnou pušku typu AR-15, kterou podle nich při útoku použil. Úřady rovněž tvrdí, že Crimo měl další čtyři legálně zakoupené zbraně. Druhou pušku našli v autě, které Crimo řídil, a další tři zbraně byly zabaveny v domě jeho otce.

Podle illinoiské státní policie přitom Crimo prošel čtyřmi prověrkami, aby si mohl ve svých 19 letech zbraně koupit. Protože mu ještě nebylo 21 let, jeho žádost tehdy sponzoroval jeho otec.

Zbrojní průkaz mu byl schválen navzdory znepokojivým střetům s policií, včetně telefonátu na policii od člena rodiny, který tvrdil, že Crimo vyhrožoval zabitím všech v domě. Úřady uvedly, že rodina nevznesla žádné obvinění, ale policie zabavila 16 nožů, meč a dýku, informovala stanice ABC News.

Aktivisté bojující za ochranu zbraní a americký prezident Joe Biden vyzvali Kongres, aby přijal opatření směřující ke kontrole zbraní a zavedl zákaz útočných zbraní. Biden rovněž uvedl, že pokud zákaz není možný, měla by se věková hranice pro nákup zbraně zvýšit na 21 let.

Po střelbě na střední škole Marjory Stoneman Douglasové v Parklandu na Floridě v roce 2018 šest států zvýšilo věk pro nákup dlouhých zbraní na 21 let. Na Floridě je tato legislativní změna napadena u Nejvyššího soudu státu.

Podle Jillian Petersonové, docentky kriminologie na Hamline University, a Jamese Densleyho, profesora trestního práva na Metro State University, útoky na pracovišti většinou provádějí muži středního věku, zatímco střelby ve školách se účastní lidé ve věku kolem 20 let. Muži v těchto dvou věkových skupinách také častěji páchají sebevraždy, většinou s použitím střelné zbraně, říká Petersonová.

Oba výzkumníci analyzují životy masových střelců a vytvořili databázi všech masových střelců od roku 1966. Jejich práce poukazuje na podobnosti mezi masovými střelci.

»Myslím, že je to takový ten výstup z dospívání: nevíte, kde je vaše místo ve světě, jste v depresi, izolovaní a zranitelnější vůči tomu, co čtete na internetu,« uvádí Post. Dodává, že trauma z raného dětství se zdá být základem pro budoucí střelce ve školách. Toto trauma směřuje k izolaci, zoufalství a sebenenávisti a může přerůst v osobní krizi.

Několik studií ukazuje, že prefrontální mozková kůra, která je rozhodující pro pochopení důsledků vlastních činů a ovládání impulzů, se u mladých mužů plně vyvíjí až ve věku 25 let.

Odborníci také naznačují, že tito mladí střelci se snaží znovu získat kontrolu pomocí »mužského« řešení svých frustrací a mohou mít fantazie o »neomezené moci a velikosti«. Mnozí masoví střelci střelbu nepřežijí a jsou zabiti při policejní reakci.

Odborníci sice tvrdí, že u mladých mužů se často objevují příznaky tísně předtím, než provedou masovou střelbu, ale zároveň je těžké je »předvídat«.

Lidé reagují na stres a trauma různě, a přestože masoví střelci mohou odpovídat určitému profilu, existuje také mnoho dalších lidí s podobnými charakteristikami, kteří masovými střelci nejsou, uvádí Post.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy