Každý pátý člověk v Gaze čelí extrémnímu nedostatku potravin, protože riziko hladomoru v palestinské enklávě zůstává vysoké, uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
»Vysoké riziko hladomoru trvá v celé Gaze tak dlouho, dokud konflikt pokračuje. Každý pátý obyvatel Gazy pociťuje extrémní nedostatek potravin. Téměř všichni lidé v pásmu čelí vysoké míře akutního nedostatku potravin,« napsal na sociální síti X.
Šéf WHO zdůraznil, že »pouze ukončení nepřátelských akcí a okamžitý, neomezený a trvalý přístup humanitární pomoci může snížit riziko vzniku hladomoru v pásmu Gazy«.
Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října 2023, kdy bojovníci radikálního palestinského hnutí Hamás z pásma Gazy podnikli z Gazy překvapivý útok na izraelské území, při němž zabili obyvatele izraelských pohraničních osad a zajali přes 240 rukojmích. V reakci na to zahájil Izrael v palestinské enklávě vojenskou operaci s cílem zničit vojenské a politické křídlo Hamásu a osvobodit všechna rukojmí. Koncem listopadu 2023 bylo Egyptem a Katarem zprostředkováno dočasné humanitární příměří, které trvalo týden. Během této doby bylo podle Izraele propuštěno 110 rukojmích. Dne 1. prosince bylo příměří porušeno a bojové akce byly obnoveny a pokračují dodnes.
(cik, TASS)