Německý kancléř Olaf Scholz bude v pátek vypovídat před komisí hamburského parlamentu ohledně daňové aféry týkající se významné městské banky Warburg a takzvaných cum-ex transakcí. Komise má za úkol zjistit, zda budoucí německý kancléř, který byl v letech 2011 až 2018 hamburským starostou, a další politici nějak ovlivnili chod hamburského finančního úřadu. Ten po bance nevymáhal 47 milionů eur, ačkoliv to podle spolkového ministerstva financí udělat měl, informují německá média. Podle tisku je kauza pro německého kancléře nepříjemná.
V době, kdy byl Scholz hamburským starostou, čelila hamburská banka Warburg vyšetřování, že využívala takzvané cum-ex transakce, aby krátila daně či neoprávněně dostala vratky na dani. Cum-ex transakce spočívají v rychlé výměně akcií mezi více subjekty v den rozhodný pro výplatu dividendy. Cílem je, aby nebylo jasné, kdo má povinnost odvést daň z kapitálových výnosů, jejíž sazba činí v Německu 25 procent.
V letech 2016 a 2017 se Scholz několikrát setkal s členy vedení banky, která už čelila vyšetřování. Současný německý kancléř schůzky nepopírá, tvrdí ale, že si na detaily rozhovorů nepamatuje. Pod Scholzovou vládou finanční úřad v Hamburku, který je rovněž spolkovou zemí, nevymáhal po bance 47 milionů eur (přes 1,1 miliardy korun) mylně vyplacené daňové vratky. Do řízení se ale vložilo spolkové ministerstvo financí, které nařídilo po bance vymáhat 43 milionů eur. Takový krok je podle stanice Deutsche Welle ve vztazích mezi federálními úřady a autoritami jednotlivých spolkových zemí neobvyklý.
Komise hamburského parlamentu, která obnovila svou aktivitu minulý týden, má za úkol zjistit, zda politici zasahovali do počínání hamburského finančního úřadu. Podle Scholze ale už předchozí vyšetřování ukázala, že politici na úředníky nátlak nevyvíjeli.
»Jsem si jist, že se toto zjištění nezmění,« uvedl. Podle hamburského tisku si vyšetřovatelé vyžádali přístup k účtu Scholzovy elektronické pošty z doby, kdy byl starostou. Vládní mluvčí Steffen Hebestreit tuto informaci nepotvrdil, uvedl ale, že šéf německé vlády nemá co skrývat.
Jiného názoru je místopředseda poslaneckého klubu opoziční CDU Mathias Middelberg. »Nepřímé důkazy, že politici SPD v Hamburku vyvíjeli nezákonný vliv v daňovém případě banky Warburg, sílí,« uvedl opoziční politik.
Pro sociální demokraty to není jediný problém
Kromě hamburského parlamentu se případem banky Warburg zabývá i státní zastupitelství v Kolíně nad Rýnem. To vyšetřuje dva bývalé sociálnědemokratické politiky Alfonse Pawelczyka a Johannese Kahrse kvůli údajnému zapojení do daňového podvodu. Minulý týden deník Bild informoval, že Kahrsovi, který musel rezignovat na poslanecký mandát v roce 2020, vyšetřovatelé loni v září zabavili v bezpečnostní schránce přes 200 000 eur (zhruba pět milionů korun) v hotovosti.
Daňová kauza podle deníku Le Monde představuje pro Scholze nepříjemnost v napjatém období, kdy se německá vláda zabývá válkou na Ukrajině či reakcí na možné zastavení dodávek plynu z Ruska. V říjnu má pak vyjít kniha, kterou o daňové aféře napsal německý investigativní novinář Oliver Schröm. Scholz podle něj v případu neříká celou pravdu.
(ici, čtk)