Regionální seskupení měst »Jing-Jin-Ji«, kde »Jing« označuje hlavní město Číny Peking a další dvě metropoli Tchien-ťin a sousední provincii Che-pej, je řešením »malátnosti velkých měst« v zemi.
Klíčová strategie, která byla zahájena v roce 2014, doufá v přesunutí mimopražských funkcí z Pekingu a v léčbu městských neduhů, jako jsou dopravní zácpy a znečištění v čínském hlavním městě. Siung-nan, město v severočínské provincii Che-pej, které ve středu navštívil prezident Si Ťin-pching, hraje v této strategii zásadní roli.
V následujících dvou dnech si čínský prezident prohlédl také města Cchang-čou a Š‘-ťia-čuang v provincii Che-pej. Jeho cesta vedla nejen hluboko do pšeničných polí, ale také do výzkumného ústavu čipů společnosti China Electronics Technology Group Corporation, kde se seznámil s místním úsilím o rozvoj high-tech průmyslu.
Vysoce kvalitní rozvoj
Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) Si se pochvalně vyjádřil o sociálně-ekonomických úspěších, kterých provincie Che-pej dosáhla od 19. celostátního sjezdu KS Číny, a vyzval provincii, aby se i nadále držela významného úkolu kvalitního rozvoje.
Pronesl to v pátek na sympoziu o »koordinovaném regionálním rozvoji« regionu Peking-Tchien-ťin- Che-pej.
Během své návštěvy výzkumného ústavu čipů v Ši-ťia-čuangu se Si seznámil s výzkumem a vývojem ústavu a vyzval k většímu úsilí v nejmodernějších vědeckých odvětvích. Institut se zabývá výzkumem polovodičů od roku 1956 a vytvořil více než 60 špičkových národních produktů.
Prezident uvedl, že doufá, že Che-pej bude i nadále pokračovat v rozvoji založeném na inovacích a dosáhne nových průlomů v oblasti »zelené transformace«.
Koordinovaný regionální rozvoj Jing-Jin-Ji
Si na sympoziu uvedl, že rozvojová strategie Jing-Jin-Ji se shoduje s potřebou kvalitního rozvoje Číny v nové éře a je účinnou cestou k budování čínské modernizace.
Za devět let od zahájení strategie Jing-Jin-Ji bylo dosaženo plodných výsledků v klíčových oblastech modernizace průmyslu, řízení dopravy a ochrany životního prostředí, díky čemuž celkový HDP regionu v roce 2022 dosáhne 10 bilionů jüanů (1,44 bilionu USD), což je 1,8krát více než v roce 2013.
Jako další impuls pro rozvoj provincie Che-pej země v roce 2017 oznámila vytvoření nové oblasti Siung-nan, která leží asi 100 km jihozápadně od Pekingu a zahrnuje tři okresy v provincii Che-pej.
Během středeční inspekční cesty po Siung-nanu Si zdůraznil, že rozvoj Nové oblasti Siung-nan vstoupil do fáze, kdy je třeba přikládat stejnou důležitost jak její rozsáhlé výstavbě, tak jejímu účelu zbavit Peking funkcí, které nejsou pro jeho roli hlavního města země podstatné.
V současné době čínské centrálně řízené státní podniky (SOE) zřídily v oblasti více než 140 dceřiných společností a poboček. Více než 3000 podniků registrovaných v Siung-nanu má za sebou investice z Pekingu.
Centrum talentů
»Siung-nan je mladé město s velkým potenciálem,« řekl Čao Čan, zaměstnanec společnosti Hebei Xiongan Urban Construction Co. Ltd. Bývalý obyvatel Pekingu se rozhodl usadit se v Siung-nan use svou ženou.
Čao patří mezi statisíce mladých talentů, které do oblasti přitahuje příznivá politika, přátelské veřejné služby a »zelené« životní prostředí.
Na sympoziu Si vyzval k rozvoji »centra talentů vysoké úrovně« pro městský klastr a vyzval k jeho vzorové roli při realizaci technologické soběstačnosti.
Prezident rovněž zdůraznil význam důkladnějšího a vyššího tlaku na zaměstnanost v regionu.
Vyjádřil naději, že městský klastr dosáhne nových výšin v koordinovaném rozvoji regionu Peking-Tchien-ťin-Che-pej a stane se průkopníkem a příkladem v úsilí o modernizaci Číny.
(pr)