Jihočínské destinace se sněhem přitahují turisty z jihovýchodní Asie 

Pro Nguyen Khanh Linh bylo sníh na jihu Číny, zejména v Kunmingu, vždy vzácným jevem. Kunming je známý svým celoročním jarním klimatem. 

Když však viděla fotografie svých přátel na sociálních sítích, jak se fotí ve sněhu v Kunmingu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie Jün-nan sousedící s Vietnamem, rozhodla se na vlastní oči zažít to samé. 

»Cestování vysokorychlostním vlakem za sněhem do Jün-nanu je cenově výhodné,« uvedla Nguyen. Po příjezdu do příhraničního okresu Hekou v Jün-nanu z Hanoje nasedla na rychlovlak do Kunmingu a poté pokračovala na horu Jiaozi Snow Mountain na severu Kunmingu. 

Hora Jiaozi Snow Mountain se svou nadmořskou výškou 4 223 metrů patří mezi nejníže položené zasněžené vrcholy Číny během zimy a stává se stále oblíbenější destinací pro turisty z jihovýchodní Asie. Díky svým ledovým jezerům, ledopádům a jinovatce nabízí magický únik z tropů. 

»Dala jsem si doma v Hanoji snídani a odpoledne už jsem mohla krmit racky a dívat se na sníh v Kunmingu. Je to tak pohodlné,« řekla Nguyen. 

Zatímco severovýchodní oblasti Číny jsou synonymem pro ledovou a sněhovou turistiku, Jün-nan si buduje svou vlastní pozici. Díky svým zasněženým horám a geografické blízkosti se stává oblíbeným cílem pro obyvatele jihovýchodní Asie. 

Scénická oblast Jiaozi Snow Mountain zaznamenala nárůst návštěvníků z jihovýchodní Asie, včetně turistů z Vietnamu, Singapuru, Filipín a Malajsie. Od 1. listopadu 2024 do 6. ledna letošního roku přijala 3 153 turistů z Thajska a 6 106 z Vietnamu. 

Thu Hang z vietnamské cestovní kanceláře Elite Tour sdělila agentuře Xinhua, že v poslední době organizují pět skupinových zájezdů na Jiaozi Snow Mountain týdně. 

Stále více turistů z jihovýchodní Asie cestuje do zasněžených destinací v Jün-nanu, a to díky železnici Čína-Laos, více přímým letům a efektivnějším celním procedurám. 

Kromě Kunmingu se Diqingská tibetská autonomní prefektura v Jün-nanu může pochlubit více než 100 vrcholy přesahujícími nadmořskou výšku 5 000 metrů. Ve městě Shangri-La v prefektuře Diqing bylo koncem roku 2024 otevřeno lyžařské středisko Seven Star Snow. 

Zhuang Zhiping, předseda Diqing Tourism Group, uvedl, že se jedná o nejsevernější alpské lyžařské středisko na severní polokouli, které je zároveň nejblíže jihovýchodní Asii. 

Otevření železnice spojující města Lijiang a Shangri-La koncem roku 2023 podpořilo rozvoj cestovního ruchu. Mezi lednem a říjnem 2024 vzrostl počet turistů z jihovýchodní Asie v Diqingu meziročně o 139 procent na více než 150 000 návštěvníků, jak ukazují místní oficiální statistiky. 

Další zasněžené destinace v sousedních regionech také lákají zahraniční návštěvníky. Scénická oblast Jiuzhaigou v provincii S‘-čchuan s oslnivě modrými jezery a dramatickými zasněženými scenériemi přitahuje více turistů ze zemí jako Thajsko, Malajsie, Vietnam a Singapur, a to díky rozšířené politice bezvízového styku a otevření vysokorychlostní železnice. 

Malajsijská turistka King Chew, která zde strávila své novoroční prázdniny, uvedla, že to byl její první zážitek se sněhem. »Zimní krása Jiuzhaigou nepotřebuje žádné filtry,« řekla. 

Li Donghai, asistent výzkumníka v Sichuanské akademii sociálních věd, uvedl, že ohromující sněhové scenérie a blízkost činí Jiuzhaigou a další sousední vysokohorské oblasti ideálními destinacemi pro turisty z jihovýchodní Asie. 

Pro města na jihu Číny, kde je sníh vzácný, nabízejí alternativu vnitřní lyžařská střediska. Podle bílé knihy o lyžařském průmyslu má Čína šest z deseti největších krytých lyžařských středisek na světě, a to ve městech jako Šanghaj, Kanton a Čcheng-tu. 

Tato střediska nabízejí unikátní zážitek – hraní si v mrazivém prostředí uvnitř, zatímco venku je teplo. Nedávno se na sociálních sítích rozšířily zprávy o vnitřním lyžařském středisku v Kantonu, které je plné turistů z jihovýchodní Asie. 

Podle cestovní platformy Qunar vzrostly v prosinci 2024 vyhledávání termínů jako »lyžování«, »sníh a led« a »termální prameny« o 170 procent oproti předchozímu měsíci. Zájem o zasněžené hory na jihu Číny rovněž roste. 

Čína plánuje podpořit svůj ledový a sněhový průmysl jako nový sektor růstu s cílem dosáhnout do roku 2030 ekonomického objemu 1,5 bilionu jüanů (asi 208,6 miliardy amerických dolarů), jak vyplývá ze směrnic vydaných Generálním úřadem Státní rady koncem roku 2024. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy