Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že Jemen má reálnou příležitost posunout se k mírovému řešení konfliktu v roce 2023. Tohoto pokroku lze dosáhnout mimo jiné obnovením a rozšířením příměří, které vypršelo v říjnu loňského roku, uvedl na konferenci v Ženevě o humanitární pomoci obyvatelům země.
»Letos máme skutečnou příležitost změnit kurz Jemenu a posunout se směrem k míru,« uvedl generální tajemník OSN. Vysvětlil, že toho lze dosáhnout »prodloužením a rozšířením příměří, pokrokem v politickém procesu a rozsáhlými investicemi do jemenské ekonomiky s cílem obnovit základní služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost«.
Guterres vyzval světové společenství, aby reagovalo na výzvu OSN k poskytnutí 4,3 miliardy dolarů na humanitární potřeby Jemenců v roce 2023. Připomněl, že v loňském roce obdrželo pomoc téměř 11 milionů lidí v zemi, díky níž se počet lidí žijících na pokraji hladomoru »snížil z více než 150 000 na téměř nulu«.
Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths na konferenci uvedl, že počet zraněných a zabitých v Jemenu během loňského příměří prudce klesl, stejně jako počet lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy. Do přístavů v Rudém moři připluly obchodní lodě a z letiště v Saná byly obnoveny lety. Od vypršení příměří v říjnu loňského roku »mnoho jeho klíčových ustanovení zůstalo zachováno a některá se dokonce rozšířila«. Griffiths uvedl, že »probíhá intenzivní úsilí o obnovení, rozšíření a upevnění tohoto příměří a o to, aby Jemen směřoval k míru«.
V Jemenu trvá od srpna 2014 patová situace mezi vládními silami a příznivci povstaleckého hnutí Ansar Alláh (Hútíové). Do nejaktivnější fáze se dostalo, když koalice vedená Saúdskou Arábií v březnu 2015 vtrhla do země. Na začátku dubna 2022 se stranám konfliktu podařilo vyjednat příměří, které však 2. října vypršelo. Konflikt vedl k největší humanitární krizi na světě. Podle OSN bude v roce 2023 potřebovat humanitární pomoc více než 21 milionů Jemenců (dvě třetiny obyvatel země).
(TASS)