Ministerstvo finanční ochrany amerického státu Kalifornie včera oznámilo bankrot jedné z největších amerických bank Silicon Valley Bank (SVB). Oznámení bylo zveřejněno na internetových stránkách ministerstva.
Jedná se o největší bankrot ve Spojených státech od finanční krize v roce 2008, poznamenala televizní stanice CNN. Jeden z předních poskytovatelů úvěrů podnikům SVB zkrachoval za necelé dva dny. Společnost Silicon Valley ve čtvrtek oznámila, že provedla špatnou transakci s cennými papíry a vydá další akcie v hodnotě 2,25 miliardy dolarů, aby vyrovnala své ztráty. Poradenské agentury doporučily vkladatelům, aby vybrali své prostředky z účtů banky, což způsobilo prudké snížení likvidity. V pátek ráno se odliv kapitálu zrychlil natolik, že regulátor byl nucen vyhlásit bankrot finančního ústavu, ačkoli taková oznámení se obvykle činí až po ukončení obchodování na burze ve večerních hodinách.
SVB převzala Federální komise pro pojištění vkladů. Zbývající kapitál bude použit na odškodnění vkladatelů a splacení dluhů věřitelům.
Burzy zatím reagují umírněně, i když, jak poznamenává Wall Street Journal, takto velký bankrot vyvolává asociace s krizí z roku 2008 a obavy z řetězové reakce a nových úderů finančnímu systému. Index Nasdaq, který odráží situaci v sektoru špičkových technologií, zatím klesl nejvíce (-1,76 %). Dow Jones klesl o 1,07 % a S&P 500 o 1,45 %.
Na bankrot reagoval i Bílý dům. Cecilia Roseová, předsedkyně Rady ekonomických poradců Bílého domu, na pátečním brífinku uvedla, že ministryně financí Janet Yellenová situaci kolem banky Silicon Valley pozorně sleduje. »Náš bankovní systém je nyní zásadně jiný než před deseti lety a má veškerou potřebnou odolnost,« ujistila Roseová novináře v odpovědi na otázky.
(jb, TASS)