Jaroslav Bažant: Jak se dívám na probíhající XX. sjezd KS Číny

Jaroslav Bažant, zakladatel a bývalý výkonný vicepresident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce k právě probíhajícímu XX. sjezdu KS Číny.

Jaroslav Bažant: XX. sjezd se koná ve zcela odlišné atmosféře světového dění, než všechny předcházející sjezdy, a právě tak se i výrazně proměnila pozice Čínské lidové republiky. A to jak její postavení na mezinárodní scéně, tak velké hospodářské a společenské úspěchy doma. Sílící ekonomika Číny, která dnes představuje téměř 20% podíl na celém světě, klíčový člen nových světových společenství jako je BRICS a Šanghajská organizace pro spolupráci, historie civilizace a kultury starší než 4 tisíce let, obchodní spolupráce založená na principu win-win, to jsou aspekty, které samozřejmě nenechávají dosavadní lídry globalizmu v klidu.

Probíhající sjezd, kromě vnitropolitického poslání bude i výzvou ke kriticky se měnícímu okolnímu světu. »Pro domo« je nezbytné jednoznačně zhodnotit nejen období od 19. sjezdu, ale také celý dosavadní mandát prezidenta Si Ťin-pchinga od roku 2012. Je zřejmé, že tato éra bude ze všech pohledů právem vyhodnocena jako nejúspěšnější. A to bude i hlavním důvodem, a v kontextu se světovou pozicí, pro pokračování této cesty úspěchu i jejího hlavního představitele a motoru – tedy prezidenta Si.

Málokdo v západní liberalizované společnosti, která opustila tradiční a historií prověřené principy fungování opravdu udržitelné společnosti, vůbec chápe, lépe řečeno ani již není schopen pochopit čínský společenský systém, tedy socialismus se specifickými čínskými rysy. Západním společenským elitám uznávajícím pouze liberalismus už vůbec nic neříká klasické pojetí rodiny jako základu společnosti, opírající se v oblasti hospodářských aktivit o státní vlastnictví. Proto ta nevraživost vůči Číně, porušování dohod a smluv a hledání pouze jednostranných výhod na úkor druhého. Ale současně je to i nárůst obav, zda a za jakou cenu se ještě dá liberální společnost v jejím stádiu globalizace udržet.

A výsledek? Čínské pojetí času, nadhled, schopnost analyzovat světové procesy a projektovat jejich dlouhodobé dopady na čínskou společnost, jsou jednoznačnou strategickou výhodou. Hospodářská síla spolu s odpovědností za mírový rozvoj světa, který si sama Čína stanovila, bude, jak věřím, zárukou.

A ještě k tomu čínskému nadhledu. Kdo jiný na Zemi dnes může vidět odvrácenou stranu Měsíce???

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy