Japonští odborníci zahájili vypouštění druhé várky vyčištěné vody ze své ochromené jaderné elektrárny Fukušima-1, informovala japonská společnost Tokyo Electric Power (TEPCO). V průběhu druhé fáze se plánuje vypustit až 7800 tun vody, přičemž denní množství se pohybuje pod hranicí 500 tun.
V březnu 2011 zasáhla jadernou elektrárnu Fukušima Daiiči vlna tsunami, která vyřadila z provozu energetická a chladicí zařízení, což mělo za následek roztavení jaderného paliva ve třech reaktorech, zničení jejich nádob, výbuchy a únik velkého množství radioaktivního materiálu.
K dnešnímu dni je území elektrárny a okolní oblasti prakticky vyčištěno. Do zničených reaktorů se však neustále vlévá voda, která chladí úlomky jaderného paliva a vytéká štěrbinami silně radioaktivně zamořená.
Je sice upravována, ale poté stále obsahuje tritium, které nelze odstranit. Na území jaderné elektrárny se nyní nahromadilo více než 1,34 milionu tun vody, která zaplnila více než 1040 ocelových nádrží. Japonská vláda již dříve rozhodla o postupném vypouštění vyčištěné vody do oceánu. Tato operace bude trvat 30-40 let.
Dne 1. září bylo dokončeno vypouštění první dávky asi 7800 tisíc tun vody. Do konce současného fiskálního roku (končícího 31. března 2024) se plánuje vypustit do oceánu přibližně 31 200 tun.
Tuto operaci schválila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Kromě čištění je voda z jaderné elektrárny silně ředěna mořskou vodou. Tritium a další radioaktivní izotopy v ní zůstávají v zanedbatelném množství, hluboko pod přípustnými normami, tvrdí Tokio.
Měření provedená v oceánu japonskými úřady a MAAE tato tvrzení zatím potvrdila. Rozhodnutí Tokia vypustit vodu vyvolalo kritiku řady států, především Číny, která požaduje zastavení této operace.
(TASS)
🙁