Japonsko začalo ve čtvrtek vypouštět do Tichého oceánu odpadní vodu kontaminovanou jadernými látkami z poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1. Stovky Japonců se shromáždily v centru Tokia, aby se proti plánu vypouštění ohradily.
Videozáznam, který v přímém přenosu poskytl provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO), ukázal, že kolem 13.00 místního času (06.00 našeho času) jeden ze zaměstnanců zapnul čerpadlo na přečerpávání mořské vody, čímž zahájil kontroverzní vypouštění vody do oceánu, přestože obavy a odpor místních rybářů i sousedních zemí a tichomořských ostrovních států nadále trvají.
Podle společnosti TEPCO byla radioaktivní odpadní voda před vypuštěním podmořským kanálem vzdáleným jeden kilometr od elektrárny naředěna podle plánu.
Stovky Japonců z celé země se ve čtvrtek ráno v úmorném vedru shromáždily před sídlem společnosti TEPCO v centru Tokia a požadovaly po japonské vládě a společnosti TEPCO, aby zastavily vypouštění radioaktivních látek do oceánu.
Protestující s plakáty a transparenty s obrázky mořských produktů a Godzilly skandovali hesla »Žádné vypouštění vody z jaderné elektrárny Fukušima do oceánu« a »Přestaňte znečišťovat moře radioaktivní vodou«.
Taeko Fujimura z japonské Národní federace zemědělských družstev, známé také jako Zen-Noh, uvedla, že vypouštění vody do oceánu »nelze odpustit« a je »extrémně nerozumné«.
»Dosáhli jste již pochopení dotčených stran? Vysvětlili jste jim řádně své jednání?« Vykřikovala Fujimura otázky uprostřed davu protestujících.
Úřednice Zen-Noh řekla agentuře Xinhua, že při předchozích jednáních Zen-Noh se společností TEPCO bylo jasně řečeno, že kromě tritia existují i různé další radioaktivní látky, které zůstanou v kontaminované vodě ve velkém množství i po druhém kole úpravy pomocí systému ALPS (pokročilý systém pro zpracování kapalin).
Fujimura zdůraznila, že vypouštění do oceánu, které má trvat nejméně 30 let, způsobí značné škody na životním prostředí. »Znečistí moře, život v něm, životní prostředí i celou Zemi.«
»My jako zemědělské družstvo nemůžeme dopustit takové destruktivní jednání společnosti TEPCO. I když jsme byli na čas oklamáni, musíme vypouštění do oceánu co nejdříve zastavit,« dodala.
Mezi protestujícími byla i Sachiko Uno, která agentuře Xinhua řekla, že přišla, aby »jim zabránila ve znečišťování oceánu«.
»Navzdory slibům vlády a společnosti TEPCO o zajištění bezpečnosti došlo ve Fukušimě k jedné z největších jaderných havárií na světě. Nyní se stávají světovou jedničkou tím, že začali vypouštět vodu kontaminovanou jadernými látkami do oceánu. To je ‚dvojnásobná újma‘,« řekla 73letá žena.
Uno má také obavy o důvěryhodnost společnosti TEPCO. »Tvrdí, že koncentrace radioaktivity v jaderně kontaminované vodě splňuje normy, ale tomu se mi vůbec nechce věřit. Spolehlivost samotných měřicích přístrojů je pochybná,« řekla.
Při zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály a následné vlně tsunami 11. března 2011 došlo ve fukušimské elektrárně k roztavení jádra, při kterém se uvolnila radiace, což vedlo k jaderné havárii 7. stupně, tedy nejvyššího stupně na Mezinárodní stupnici jaderných a radiologických událostí.
V elektrárně se při chlazení jaderného paliva v reaktorových budovách vyprodukovalo obrovské množství vody kontaminované radioaktivními látkami, které se nyní skladují v přibližně tisíci skladovacích nádržích.
Společnost TEPCO uvedla, že během příštích 17 dní plánuje provést první kolo vypouštění, při kterém vypustí 7800 tun radioaktivní odpadní vody.
V tomto fiskálním roce až do března příštího roku se plánuje vypustit celkem 31 200 tun, což odpovídá skladovací kapacitě 30 nádrží, dodala společnost TEPCO.
(Xinhua)