Japonsko stojí na pokraji krize kvůli nízké porodnosti a stárnutí

Japonsku kvůli nízké porodnosti a stárnoucí populaci vážně hrozí, že nebude schopno nadále fungovat. Uvedl to japonský premiér Fumio Kišida, informoval server The Guardian. Ministerský předseda slíbil, že se problémem bude zabývat nově vznikající vládní agentura.

Porodnost klesá v mnoha vyspělých zemích, ale v Japonsku je tento problém obzvláště palčivý. Podle údajů Světové banky má Japonsko druhý nejvyšší podíl obyvatel nad 65 let, je jich 28 procent. V zemi je například nedostatek lidí, kteří by se o seniory starali, píše BBC News. První na světě podle podílu seniorů je Monako.

»Japonsko stojí na hraně toho, zda můžeme jako společnost dále fungovat,« řekl Kišida zákonodárcům v projevu u příležitosti dnešního zahájení nové schůze parlamentu. »Zaměření pozornosti na politiku týkající se dětí a jejich výchovy je otázkou, která nesnese odkladu,« dodal premiér.

Počet narozených dětí podle Kišidy loni v Japonsku podle odhadů klesl pod 800 000. V 70. letech se přitom ročně narodily více než dva miliony Japonců, píše BBC News. Obdobné problémy mají i okolní země, letos poprvé po 60 letech klesl počet obyvatel Číny.

Japonsko už v minulosti podniklo četné kroky na podporu porodnosti, včetně subvencí pro těhotné i pro rodiče. Někteří odborníci tvrdí, že vládní dotace se stále zaměřují spíše na rodiče, kteří již děti mají, než na odstraňování překážek, které mladé lidi od zakládání rodin odrazují.

V Japonsku žije zhruba 128 milionů lidí. Podle studie z roku 2020 počet jeho obyvatel do konce století klesne na méně než 53 milionů.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy