Několik týdnů poté, co Japonsko schválilo potratovou pilulku, povolí zkušební prodej nouzové antikoncepce bez lékařského předpisu. Tento krok je významnou změnou politiky v parlamentu, kde převažují muži, a Japonsko se tak vyrovnává více než 90 dalším zemím.
Tímto krokem, o němž v úterý informovala média, se Japonsko vyrovná desítkám dalších zemí, kde je již ranní pilulka dostupná bez předpisu. Současná pravidla vyžadují, aby ženy, včetně těch, které byly sexuálně napadeny, navštívily kliniku nebo nemocnici, kde jim bude předepsána pohotovostní antikoncepce.
Léky jsou údajně nejúčinnější, pokud jsou užity do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Podle tiskové agentury Kjódó komise ministerstva zdravotnictví schválila prodej do března příštího roku v lékárnách, kde pracují kvalifikovaní lékárníci, kteří jsou schopni koordinovat prodej s blízkými porodnicemi a gynekologickými klinikami.
Rozhodnutí povolit prodej bez předpisu představuje významný posun v politice a přichází krátce poté, co v dubnu schválilo potratovou pilulku. Dříve byly k dispozici pouze chirurgické potraty, a to v prvních devíti týdnech těhotenství.
Japonsku trvalo 40 let, než v roce 1999 schválilo perorální antikoncepci, ale jen šest měsíců trvalo, než schválilo lék na erektilní dysfunkci Viagra.
Nouzová antikoncepce, jejíž účinnost se pohybuje kolem 80 %, je podle ministerstva dostupná bez lékařského předpisu asi v 90 dalších zemích. Zkušební prodej se těší silné podpoře veřejnosti. Když loni komise ministerstva zdravotnictví vyzvala veřejnost k podání připomínek, více než 90 % z 46 312 odpovědí se vyslovilo pro prodej lékáren, uvedla veřejnoprávní televize NHK.
V roce 2017 se panel zastavil před schválením volného prodeje kvůli obavám, že snadná dostupnost léků by mohla podpořit »nezodpovědné« chování.
Lékaři však vyzývali k větší dostupnosti těchto léků s tím, že by se zvýšily možnosti pro ženy, které přežily znásilnění, a potenciálně by se snížil počet drahých chirurgických potratů.
(jb)