Japonsko by se mělo poučit z historie

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin vyzval Japonsko, aby si vzalo ponaučení z historie, protože síly podporující revizi japonské ústavy získaly po nedělních volbách dvoutřetinovou většinu v horní komoře japonského parlamentu.

Japonský vládnoucí blok Liberálně demokratické strany (LDP) a strany Komeito zaznamenal v nedělních volbách do Sněmovny reprezentantů drtivé vítězství, přičemž podle v pondělí zveřejněných výsledků voleb si většinu sporných křesel zajistila pouze LDP.

v reakci na výsledek voleb Wenbinzdůraznil, že Čína je ochotna spolupracovat s japonskou stranou na dalším rozvoji čínsko-japonských vztahů dobrého sousedství, přátelství a spolupráce v souladu se zásadami stanovenými ve čtyřech politických dokumentech mezi oběma zeměmi.

Poznamenal, že z historických důvodů je změna ústavy v Japonsku bedlivě sledována mezinárodním společenstvím, zejména asijskými sousedy Japonska.

Wang vyjádřil naději, že Japonsko zůstane oddané mírovému rozvoji a získá zpět důvěru svých asijských sousedů a mezinárodního společenství přijetím konkrétních opatření.

Současná japonská ústava byla vypracována za spojenecké okupace po druhé světové válce a od roku 1947, kdy vstoupila v platnost, nebyla nikdy revidována.

Pro změnu ústavy musí pro související návrhy hlasovat více než dvě třetiny zákonodárců v horní komoře parlamentu i ve Sněmovně reprezentantů. Změny by pak musela schválit většina voličů v celostátním referendu.

Ústava je nejznámější svým článkem 9, kterým se Japonsko vzdává práva vést válku a slibuje, že »pozemní, námořní a vzdušné síly, jakož i další válečný potenciál, nebudou nikdy udržovány«.

Asijsko-pacifické země ostražitě sledují snahu Japonska změnit ústavu, zejména článek 9. Pokud bude změna ústavy úspěšná, Japonsko se pravděpodobně zbaví omezení článku 9, může se účastnit zahraničních válek a usilovat o rozvoj ve vojenskou mocnost.

Revize ústavy je dlouhodobým cílem vládnoucí LDP. LDP prosazuje revizi ústavy již od založení strany v 50. letech 20. století, včetně změny článku 9, který znemožňuje válku.

Japonský premiér Fumio Kišida při pondělním projevu k veřejnosti slíbil, že bude na změně ústavy dále pracovat. Volby mu zároveň zajistily další tři roky v čele země.

Podle květnového průzkumu veřejného mínění, který provedla tisková agentura Kjódó, zůstávají japonští občané v otázce plánu na revizi ústavy země polarizovaní. Průzkum ukázal, že 50 % respondentů se vyslovilo pro nutnost revize článku 9, zatímco 48 % se vyslovilo proti, zatímco v podobném průzkumu provedeném v loňském roce bylo 51 % pro změnu a 45 % proti.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy