Jak účinně Čína podporuje zelený rozvoj?

Čína se drží zeleného a nízkouhlíkového rozvoje a považuje ho za základní politiku pro uskutečnění harmonického soužití lidí a přírody.

Už ve zprávě pro 20. národní sjezd KS Číny prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že je nutné dodržovat a jednat podle zásady, že průzračné vody a svěží hory jsou neocenitelným majetkem, a při plánování rozvoje je třeba zachovat harmonii mezi lidstvem a přírodou.

Vyzýval také k úsilí o urychlení přechodu na model zeleného rozvoje, zintenzivnění prevence a kontroly znečištění, posílení rozmanitosti, stability a udržitelnosti ekosystémů a k aktivní a obezřetné práci na cílech dosažení maxima emisí uhlíku a uhlíkové neutrality.

Snížení emisí uhlíku

Čínské národní emise oxidu uhličitého na jednotku hrubého domácího produktu (HDP) klesly v roce 2021 o 34,4 procenta v porovnání s rokem 2012 a podíl uhlí na primární spotřebě energie klesl z 68,5 procenta na 56 procent. Loni podíl uhlí na celkové spotřebě energie Číny klesl na 56 procent ze 72,4 procenta v roce 2005. Podíl spotřeby nefosilní energie dosáhl 16,6 procenta a instalovaná kapacita výroby energie z obnovitelných zdrojů překročila miliardu kilowattů.

V červenci roku 2021 Čína otevřela burzu pro obchodování s emisemi uhlíku China Carbon Emission Trade Exchange. Celkem 2162 energetických společností bylo zahrnuto do první skupiny pro obchodování s celkovým objemem obchodování 179 milionů tun kvót uhlíkových emisí a celkovým obratem 7,66 miliardy jüanů (asi 1,06 miliardy amerických dolarů).

Zlepšení ekologického prostředí

Pokrok byl také dosažen v oblasti ekologické ochrany a obnovy. Rozloha různých typů přírodních rezervací na různých úrovních tvoří asi 18 procent plochy čínského území.

Země zaujala holistický a systematický přístup k ochraně hor, vod, lesů, zemědělské půdy, stepí a pouští a realizovala významné projekty ochrany biologické rozmanitosti. Populace více než 300 volně žijících druhů vzácných a ohrožených živočichů a rostlin se obnovily a zvýšily.

Cchaj Čcheng-jung, tajemník tibetské autonomní prefektury Jü-šu v severozápadní čínské provincii Čching-chaj, byl svědkem zlepšení ekologického prostředí v prefektuře. »V posledních desetiletích prošlo ekologické prostředí regionu San-ťiang-jüan velkými změnami,« řekl Cchaj.

Antilopa tibetská v severozápadní Číně FOTO – CRI

»Populace vlajkového druhu náhorní plošiny, levharta sněžného, se v minulosti rozrostla z desítek na dnešních více než tisíc a počty kdysi ohrožené antilopy tibetské přesáhly 70 tisíc kusů,« dodal.

Erik Solheim, bývalý výkonný ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a současný předseda Institutu zeleného Pásma a stezky, ocenil naléhavou akci Číny v posledním desetiletí v boji proti znečištění a na ochranu jejího jedinečného přírodního prostředí.

V rozhovoru s CGTN Solheim uvedl, že čínské vedení naslouchalo lidem a zahájilo mimořádný program čištění životního prostředí. »Boj proti znečištění, válku proti znečištění vidím jako hnací prvek čínské politiky v oblasti životního prostředí,« uvedl Solheim.

»Prezident Si vytvořil frázi ‚Krásná Čína‘, aby skutečně zdůraznil potřebu vytvořit národní parky, chránit velké řeky Jang-c‘ a Žlutou řeku s cílem zdůraznit, jak krásná Čína je a potřebu ji udržet ještě krásnější pro budoucnost,« dodal.

Pokračovat v budování krásné Číny

»Dohlížíme na místní orgány, abychom zajistili, že udržují ekologickou ochranu jako prioritu, sledují cestu zeleného rozvoje a koordinují vysoce kvalitní hospodářský rozvoj a vysokou úroveň ekologické ochrany,« konstatoval náměstek čínského ministra ekologie a životního prostředí Čaj Čching na tiskové konferenci 21. října během 20. národního sjezdu KS Číny v Pekingu. »Úřady zůstanou pevné, budou dodržovat přísný tón, zaměří se na řešení velkých environmentálních problémů, splní očekávání lidí ohledně krásného prostředí a budou přispívat k budování krásné Číny v harmonii s přírodou,« dodal.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy