Jak se Čína stala světovým lídrem ve výrobě vodní energie?

Čína usiluje o dosažení vrcholu emisí uhlíku do roku 2030 a uhlíkové neutrality v roce 2060. Jak by k tomu mohlo dojít?

Mezi klíčové kroky k dosažení těchto cílů patří rozšíření využívání čistých zdrojů energie. Čína se zavázala zvýšit podíl spotřeby energie z nefosilních paliv – solární, větrné, vodní, bioenergie a dalších – na 20 % do roku 2025 a 25 % do roku 2030.

Kromě zvýšení využívání větrné a solární energie, výstavby dalších jaderných elektráren a dalšího rozvoje zdrojů zemního plynu zůstává stabilním zdrojem energie v Číně vodní energie.

Díky nejbohatším zdrojům vodní energie na světě Čína zaujímá přední místo ve světě, pokud jde o výrobu elektrické energie, kumulativní instalovaný výkon a nově přidanou kapacitu. Od roku 2004 Čína vede ve výrobě vodní energie na světě.

Graphics: How has China led the world in hydropower generation?

Čistá, účinná, bezpečná, stabilní a relativně levná vodní energie je považována za první a nejvyspělejší obnovitelný zdroj energie, který dosáhl rozsáhlého komerčního rozvoje na celém světě. A stupeň rozvoje vodní energetiky ve velkých průmyslových zemích je obecně vyšší.

V současné době je vodní energie druhým největším zdrojem energie v Číně hned po uhlí a v posledním desetiletí se na výrobě elektřiny v Číně podílela zhruba 17 procenty. Čína plánuje zvýšit podíl nefosilních paliv na dodávkách elektřiny do roku 2025 na 39 procent ze současných zhruba 31 procent.

Podle čínského Národního energetického úřadu činil ke konci roku 2021 instalovaný výkon vodních elektráren v Číně 391 gigawattů (GW), včetně 36 GW přečerpávacích elektráren, což představuje 16,5 procenta celkového instalovaného výkonu výroby elektřiny v zemi.

Vodní zdroje v Číně se soustřeďují na jihozápadě země a představují přibližně dvě třetiny technicky využitelné kapacity vodních elektráren. Největší instalovanou kapacitu vodní energie v Číně má jihozápadní provincie Sečuán. V roce 2021 činil její hydroenergetický výkon 88,87 GW. Následovala sousední provincie Yunnan s výkonem 78,2 GW. V těchto dvou provinciích se nachází většina čínských vodních elektráren.

(pr)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy