Únik rozhovoru mezi vysokými důstojníky Bundeswehru (německých ozbrojených sil), kteří diskutovali o možném ukrajinském úderu na Krymský most s použitím raket Taurus dodaných Německem, vyvolal ve světě velkou odezvu.
V samotném Německu mnoho zpravodajských serverů označilo incident za velký skandál, který by mohl poškodit pověst Berlína. Konkrétně Stuttgarter Nachrichten poznamenal, že incident přinesl ostudu německým bezpečnostním strukturám, zatímco Rhein-Zeitung uvedl, že únik informací svědčí o nezodpovědném a bezstarostném přístupu k událostem na Ukrajině dokonce i u vysokého důstojnického sboru Bundeswehru.
Francouzská média se zaměřila zejména na poškození pověsti německého kancléře Olafa Scholze mezi spojenci v NATO. Například deník Le Figaro znovu připomněl, že zcela nedávno Scholz ve snaze zdůvodnit své odmítnutí dodávek raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu prozradil tajné vojenské informace o přítomnosti zbrojních techniků NATO na ukrajinské frontě, čímž dostal své francouzské a britské partnery do úzkých. Nyní je kancléř nucen se pod přívalem kritiky ze strany spojenců ještě důrazněji bránit.
Americká média se shodují, že se jednalo o nešťastný incident pro německou armádu. Přesto řada novin, včetně Wall Street Journal, poznamenala, že kvůli uniklému rozhovoru se nyní dodávka raket Taurus na Ukrajinu stává ještě méně pravděpodobnou.
Britská média shodně poukazují na to, že v důsledku tohoto incidentu začal Londýn a další spojenci považovat Berlín za nespolehlivého partnera. Některé noviny, včetně deníku Daily Telegraph, opakují názory německých politiků, kteří již vyjádřili obavy, že tento skandál je pouze prvním z dlouhé řady ponižujících úniků informací.
V Číně se většina médií domnívá, že Berlín kvůli incidentu ztratil tvář. Například deník Xingdao Ribao uvádí, že němečtí důstojníci probírali detaily potenciálních vojenských operací a úderů s použitím raket Taurus i v době, kdy německý kancléř veřejně vyloučil možnost dodávek Ukrajině právě těchto raket.
(TASS)