Jak historická dohoda z COP15 podporuje zachování biologické rozmanitosti?

Během druhé fáze 15. zasedání Konference smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (COP15) bylo dosaženo dohody o »Kunmingsko-montrealském globálním rámci biologické rozmanitosti«. Cílem dohody je zvrátit ztrátu biologické rozmanitosti a uvést svět na cestu k obnově. Rámec je považován za Pařížskou dohodu v oblasti ochrany biologické rozmanitosti a stanovuje cíle a cesty pro globální správu biologické rozmanitosti do roku 2030 a dále.

Cílem rámce je mobilizovat do roku 2030 alespoň 200 miliard USD ročně na provádění národních strategií a akčních plánů pro biologickou rozmanitost. To zahrnuje nejméně 20 miliard USD ročně z rozvinutých zemí do rozvojových zemí do roku 2025 a nejméně 30 miliard USD ročně do roku 2030. Tyto závazky, pokud budou realizovány, účinně zaplní mezeru ve financování a poskytnou silnou záruku pro zachování biologické rozmanitosti na celém světě.

Čína jako předsednická země COP15 hrála vedoucí roli při koordinaci všech zúčastněných stran a propagaci procesu konference. Čínský prezident Si Ťin-pching přednesl dva projevy, ve kterých zdůraznil budování »společenství života na Zemi« a poskytl tak důležité pokyny pro konferenci a globální ochranu biologické rozmanitosti. Kromě toho Čína stála v čele přijetí Kunmingské deklarace v první fázi COP15, což přineslo silnou důvěru a impuls k podpoře globální správy biologické rozmanitosti. Čínská vláda jde příkladem také v tom, že oznámila zřízení Fondu z Kunmingu na podporu ochrany biologické rozmanitosti v rozvojových zemích.

Letos uplyne 30 let od přijetí Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (CBD). Pokud přirovnáme ochranu globální biodiverzity ke stavbě mrakodrapu, existuje nyní podrobný plán. A mrakodrap lze postavit pouze, pokud bude tento plán dodržen.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy