Jak Čína přispěla k celosvětovému boji proti covid-19 a k hospodářskému oživení

Světové společenství si nedávno připomnělo tři roky od chvíle, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) označila epidemii covid-19 za pandemii.

Podle světových pozorovatelů se Číně v průběhu těchto let podařilo vyvážit boj proti covid-19 s hospodářským a sociálním rozvojem, od záchrany životů až po minimalizaci dopadů na každodenní život lidí, což zemi umožnilo nadále sloužit jako motor světové ekonomiky.

Tím, že Čína pomáhá ostatním zemím v boji proti pandemii a vyzývá ke společnému úsilí o vytvoření globálního společenství zaměřeného na ochranu veřejného zdraví, významně přispěla také k celosvětovému řízení zdravotnictví, uvedli.

Návštěvníci si prohlížejí výstavu s názvem »100 fotografů zaměřeno na covid-19«, na které je vystaveno 80 snímků pořízených předními čínskými fotografy během pandemie covid-19, v obchodním centru China World Mall v Pekingu, hlavním městě Číny, 1. srpna 2020. FOTO – Xinhua/Lu Peng

Filosofie zaměřená na lidi

Čína uspěla v boji proti covid-19, řekl Magdy al-Dahshan, bývalý proděkan lékařské fakulty egyptské univerzity Al-Azhar. »Obrovská populace Číny byla výzvou, ale Čína přijala silná a preventivní opatření, aby ochránila své obyvatele.«

Podle údajů, které zveřejnila WHO, bylo k 1. březnu na světě potvrzeno více než 758 milionů případů a více než 6,85 milionu úmrtí souvisejících s covid-19. Čína patří mezi země s nejnižší mírou závažných onemocnění a úmrtnosti.

V posledních třech letech Čína upravovala svou reakci na epidemii s ohledem na vývoj situace. Rovněž investovala značné prostředky do rozšíření léčebných kapacit a zajištění zdravotnického materiálu v méně rozvinutých venkovských oblastech země. Nemocnice nešetřily úsilím při léčbě starších a dalších zranitelných osob.

Čína poskytla pomoc i jiným zemím a podělila se o své zkušenosti s bojem proti koronaviru. Doposud poskytla protipandemické zásoby 153 zemím a 15 mezinárodním organizacím a společně s více než 180 zeměmi a regiony a více než 10 mezinárodními institucemi uspořádala více než 300 výměnných akcí zaměřených na prevenci a kontrolu epidemií a léčbu.

»Čínská vláda se v boji proti covid-19 mimořádně důsledně řídí zásadou zdraví lidí především. Jejím hlavním cílem bylo zachránit každý život,« uvedl Eduardo Regalado, výzkumný pracovník Mezinárodního politického výzkumného centra na Kubě.

Letecký snímek ukazuje automobily čekající na export v přístavu v Lien-jün-kang ve východočínské provincii Ťiang-su, 13. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Geng Yuhe

Podpora světové ekonomiky

V posledních třech letech Čína účinně koordinovala reakci na epidemie s hospodářským a sociálním rozvojem a v letech 2020-2022 plánuje průměrný hospodářský růst ve výši 4,5 %, což je více než světový průměr, který se pohybuje kolem dvou procent. Posílila tak své postavení hnacího motoru světové ekonomiky.

Podle průzkumu Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu je 99,4 % dotázaných zahraničních společností přesvědčeno o ekonomických perspektivách Číny v roce 2023.

»Růst v Číně by se měl v roce 2023 zvýšit na 5,2 %, což odráží zlepšující se mobilitu,« uvedl Mezinárodní měnový fond v aktualizaci své zprávy World Economic Outlook.

Navzdory pandemii dosáhl čínský HDP v roce 2022 rekordní výše 121 bilionů jüanů (17,5 bilionu amerických dolarů) po překročení hranice 100 bilionů jüanů v roce 2020 a 110 bilionů jüanů v roce 2021, jak vyplývá z oficiálních údajů.

Khairy Tourk, profesor ekonomie na Stuart School of Business při Illinois Institute of Technology v Chicagu, uvítal čínskou politiku covid-19, která zachránila miliony životů, jako významný faktor stojící za oživením čínské ekonomiky.

»Do továren se vám vracejí zdraví pracovníci, máte zdravé životní prostředí. Politika covid-19 byla nejlepším důkazem toho, že je dobré mít krátkodobou bolest pro dlouhodobý zisk,« řekl.

Mezinárodní investiční banky a finanční instituce se obecně domnívají, že Čína bude i nadále »motorem« a »stabilizátorem« oživení světové ekonomiky.

Podle Generální správy cel dosáhl celkový obchod se zbožím v Číně v roce 2022 rekordní hodnoty 42,07 bilionu jüanů (6,2 bilionu dolarů), což představuje meziroční nárůst o 7,7 %, a šest let po sobě tak zaujímá první místo ve světě. Vývoz vzrostl o 10,5 % na 23,97 bilionu jüanů (3,5 bilionu dolarů) a dovoz o 4,3 % na 18,1 bilionu jüanů (2,6 bilionu dolarů).

Ruský ministr financí Anton Siluanov označil Čínu za jednu z největších hnacích sil světové ekonomiky a uvedl, že po optimalizaci politiky covid-19 pomůže Čína svým rychlým rozvojem odolávat globálnímu hospodářskému poklesu.

Přínos Číny se projevil v její stabilní výrobě a silném vývozu, které podpořily oživení světové ekonomiky na straně nabídky a prostřednictvím zdravých makroekonomických politik, které přispívají ke stabilnímu hospodářskému růstu země a světa, uvedl Liang Kuo-jung, vedoucí ekonom Konference OSN o obchodu a rozvoji.

Odborníci z První přidružené nemocnice Lékařské univerzity v Kuang-si se účastní videokonference se zdravotnickým personálem v Nepálu, aby se podělili o zkušenosti s bojem proti covid-19 ve městě Nanning v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si, 13. dubna 2020. FOTO – Xinhua/Cao Yiming

Pro celosvětové zdraví a blahobyt

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v polovině ledna v telefonickém rozhovoru s ředitelem čínské Národní zdravotnické komise Ma Siao-wejem ocenil úsilí Číny o zvládnutí covid-19 a poděkoval Číně za udržování dlouhodobých odborných výměn a sdílení epidemiologických informací a údajů s WHO.

Obě strany se dohodly, že budou nadále posilovat odborné výměny a spolupráci v oblasti epidemiologické reakce a spolupracovat na ochraně globální zdravotní bezpečnosti.

Čína od počátku pandemie vyzývá k solidaritě s mezinárodním společenstvím. Země důrazně prosazuje mezinárodní spolupráci v boji proti covid-19 a vyzývá k budování globálního společenství zdraví pro všechny.

V posledních třech letech Čína sdílela informace o covid-19 se Světovou zdravotnickou organizací a se zeměmi po celém světě. Čína jako první identifikovala patogen a zveřejnila klíčové informace včetně sekvenování genomu viru. Zavedla také mechanismus technické výměny informací s WHO.

Čína je také první zemí, která navrhla vakcíny proti viru covid-19 jako globální veřejný produkt, podpořila výjimku z práv duševního vlastnictví k vakcínám a zasadila se o spolupráci na výrobě vakcín s rozvojovými zeměmi, což dalo silný impuls k překlenutí celosvětové propasti v oblasti očkování.

Během pandemie ohrožovala nerovnost v očkování celosvětové úsilí v boji proti viru, uvedla Romina Sudacková, členka Studijní skupiny pro Čínu a Argentinu z Národní univerzity v Rosariu.

Čína však poskytla ostatním zemím miliony dávek vakcín, které byly pro lidi v rozvojových zemích nejsnáze dostupnými vakcínami, uvedla a zdůraznila, že Čína realizuje vizi společenství se společnou budoucností lidstva konkrétními kroky.

»Aktivní účast Číny na podpoře globálního zdraví se společnou budoucností na mě udělala dojem. Čínské vedení pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga se zaměřilo na sledování vyššího dobra a společných zájmů po celém světě, což podnítilo úsilí Číny o udržení dobré spolupráce v oblasti globálního zdraví,« uvedl Emery Nzirabatinya, rwandský odborník na mezinárodní vztahy.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy