Jak budovat ekologickou civilizaci?

Čína provedla řadu základních, průkopnických a dlouhodobých opatření při budování ekologické civilizace a dosáhla v tomto ohledu významného pokroku, uvedl na tiskové konferenci náměstek čínského ministra pro ekologii a životní prostředí Čaj Čching.

KS Číny považuje budování ekologické civilizace za základní plán neustálého rozvoje Číny, poznamenal Čajv rámci probíhajícího 20. sjezdu Komunistické strany Číny.

Přestože Čína zdůraznila, že do svého celkového hospodářského a sociálního rozvoje začlenila dosažení vrcholu emisí uhlíku a uhlíkové neutrality, uvedl, že čínské emise oxidu uhličitého na jednotku HDP klesly o 34,4 procenta a podíl spotřeby uhlí na celkové spotřebě energie klesl v průběhu roku 2021 na 56 procent.

»Během posledních deseti let došlo k historickým, přechodovým a celkovým změnám ve výstavbě ekologické civilizace a ochraně životního prostředí,« poznamenal Čaj. »Čína se stala zemí, která nejrychleji zlepšuje kvalitu ovzduší, protože průměrná hustota PM2,5 klesla v průběhu roku 2021 na 30 mikrogramů na krychlový metr ze 46 mikrogramů na krychlový metr v roce 2015,« dodal. Čína je podle něj připravena spolupracovat s ostatními stranami a aktivně se podílet na globální správě v oblasti klimatických změn.

Významné úspěchy v čínské ekologické ochraně v posledních desetiletích

V posledním desetiletí byla Čína podle zprávy vydané v září čínským ministerstvem ekologie a životního prostředí (MEE) svědkem nejhlubšího porozumění, největšího společného úsilí, nejvíce konkrétních opatření, nejrychlejšího pokroku a nejpozoruhodnějších výsledků v oblasti ekologického pokroku a ochrany životního prostředí na podporu budování krásné Číny, kde lidé a příroda žijí v harmonii.

Vláda v posledních desetiletích dosáhla velkého pokroku v kvalitě ovzduší. Podle ministra Chuang Žun-čchia se průměrná koncentrace PM2,5 v 74 velkých městech snížila o 56 procent a celkový počet silně znečištěných dnů se snížil o 87 procent.

Byla přijata účinná opatření na ochranu kvality vodního prostředí. V posledních deseti letech se počet klíčových státních monitorovacích stanic zvýšil z 1940 na 3641, které pokrývají deset hlavních povodí a všechna města na úrovni prefektury a vyšší. Více než 16 tisíc nelegálních výpustí odpadních vod bylo v podstatě napraveno a »černé a páchnoucí« vodní útvary ve 295 městech na úrovni prefektury a nad nimi byly zcela eliminovány.

V posledních deseti letech byla celostátně podporována čistá energie. Více než 27 milionů domácností ve venkovských oblastech přešlo ze spalování uhlí na čisté vytápění, což ušetřilo více než 60 milionů tun uhlí. Více než třicet milionů vysoce emisních vozidel bylo staženo z provozu a trendem mezi lidmi se stala vozidla na nové energie (NEV), což činí z Číny největší trh NEV na světě. Nové technologie na snížení znečištění byly přijaty i v průmyslové výrobě.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy