»Jaderné spiknutí« Spojených států, Velké Británie a Austrálie je odsouzeno k neúspěchu

V září loňského roku oznámily Spojené státy, Velká Británie a Austrálie vytvoření skupiny, která se zapojí do spolupráce v oblasti jaderných ponorek. V posledním více než roce znovu rozpoutaly válku veřejného mínění a snažily se pomocí takzvaného »námořního energetického reaktoru« zakrýt podstatu šíření jaderných zbraní; také založily novou organizaci ve snaze donutit sekretariát Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), aby uspořádal zasedání pro schválení smlouvy o spolupráci v oblasti jaderných ponorek.

Ale bez ohledu na to, jakých prostředků a triků tyto tři země použijí, nevyhnutelně selžou, protože jejich činy jsou v rozporu se zákonem, porušují pravidla a nedosáhnou podpory lidí. Na 66. všeobecné konferenci MAAE, která nedávno skončila, byl návrh novely ve snaze o »legalizaci« spolupráce v oblasti jaderných ponorek předložený Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií, zcela zničen, protože spolupráce porušuje tři hlavní mezinárodní smlouvy současně.

Za prvé, porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT). Tato spolupráce je prvním případem od uzavření NPT, kdy stát s jadernými zbraněmi otevřeně vyvezl tuny materiálu pro výrobu jaderných zbraní do státu, který nevlastní jaderné zbraně. Nejen, že jde o velké množství, ale výstupem je vysoce obohacený uran na více než 90 procent pro zbraně.

Za druhé, porušuje statut MAAE. Statut jasně stanovuje, že MAAE by měla zajistit, aby pomoc poskytovaná pod jejím dohledem nebo kontrolou nebyla použita k prosazování jakéhokoli vojenského cíle. Jaderné materiály pro zbraně, vybavení jaderných ponorek, reaktory a další položky, které chtějí Spojené státy a Velká Británie převézt do Austrálie, stejně jako související technická pomoc, to vše představuje zjevné »vojenské cíle« a přímo to porušuje dohodu MAAE o komplexním zajištění a dohledu.

Za třetí, porušuje Smlouvu o bezjaderné zóně v jižním Tichomoří. Tato smlouva stanovuje zřízení zóny bez jaderných zbraní v oblasti jižního Tichomoří a smluvní strany se zavazují, že v této oblasti nebudou umisťovat ani testovat žádná jaderná výbušná zařízení, ani skladovat radioaktivní odpad a jiné radioaktivní materiály. Přijetí jaderných materiálů Austrálií, která je smluvní strana, představuje riziko jaderné kontaminace a vážně to ovlivní výstavbu bezjaderné zóny v jižním Tichomoří.

Je vidět, že jakmile bude spolupráce Spojených států, Velké Británie a Austrálie v oblasti jaderných ponorek realizována, nevyhnutelně to přinese vážné problémy pro regionální jadernou bezpečnost a zabezpečení. Někteří odborníci poukázali na to, že pokud bude tato skulina otevřena, bude to také obrovská překážka pro globální proces nešíření jaderných zbraní.

Vybudovat svět bez jaderných zbraní a společně chránit mír a stabilitu je společným přáním všech zemí. V současné době MAAE zahájila mezivládní přezkumný proces k projednání spolupráce v oblasti jaderných ponorek mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií. Je to správný způsob, jak problém vyřešit. Pokusy těchto tří zemí vyhnout se tomuto procesu nebudou fungovat. Měly by se co nejdříve vrátit na dráhu systému nešíření jaderných zbraní a pokud se pokusí jít proti větru, dopadnou ještě hůř.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy