Katarská televize Al-Džazíra podala žádost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, aby prošetřil úmrtí její novinářky Šírín abú Aklahové. Novinářka byla zastřelena letos v květnu, když natáčela reportáž o operacích izraelské armády na okupovaném Západním břehu Jordánu. Na ICC se v této záležitosti již obrátila i palestinská samospráva. Podle závěrů několika vyšetřování novinářku zabila střela vypálená izraelským vojákem. Al-Džazíra tvrdí, že izraelská armáda útočila záměrně, což izraelští představitelé odmítají.
Podle informací z izraelského vyšetřování zveřejněných v září reportérku pravděpodobně neúmyslně zastřelil izraelský voják. Podle zprávy nešlo o cílený útok, a proto nebyl voják potrestán. K závěru, že novinářku zabila izraelská střela, dospěl i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Palestinští představitelé a rodina abú Aklahové uvedli, že se domnívají, že novinářka byla zabita úmyslně. Vlastní vyšetřování zahájily i Spojené státy, neboť reportérka měla i americké občanství.
Al-Džazíra tvrdí, že provedla své vlastní vyšetřování, v jehož rámci shromáždila svědectví a záběry z místa incidentu. Dokumenty předala ICC. »Tvrzení izraelských úřadů, že Šírín byla zabita omylem při přestřelce, je naprosto nepodložené,« uvedla televize v prohlášení. Podle ní novinářka a její kolegové byli jasně označení vestou s nápisem press a pomalu se pohybovali pod dohledem izraelských vojáků. Televize tvrdí, že »úmyslné zabití (novinářky) je součástí širší kampaně útoků a snahy umlčet Al-Džazíru«.
Izraelský ministr obrany Benny Ganc v reakci na podání Al-Džazíry uvedl, že úmrtí novinářky bylo »jasným incidentem při bojích«, napsal server Times of Israel. »Nikdo nebude vyslýchat izraelské vojáky a nikdo nám nebude dávat lekce bojové etiky, a už vůbec ne Al-Džazíra,« uvedl izraelský premiér Jair Lapid.
Zhruba dva týdny po úmrtí novinářky palestinská samospráva oznámila, že předala případ prokurátorovi ICC.
V minulosti panovaly pochybnosti, zda má ICC nad palestinskými územími jurisdikci. Izrael a někteří jeho spojenci, včetně České republiky, to odmítali. V loňském roce ale soudci v Haagu rozhodli, že případné válečné zločiny spáchané na palestinských územích soudit mohou.
(čtk)
Jsou to zločinci!