V posledních týdnech italská vláda posílá lodě s migranty do přístavů stovky kilometrů vzdálených od oblastí, ve kterých plavidla působí. Podle opozice jsou města volena podle politického klíče a lodě tak míří tam, kde na radnici vládne levice. Vláda krajně pravicové premiérky Giorgii Meloniové však toto tvrzení odmítá.
Naposledy italské úřady určily dvěma lodím nevládních organizací jako bezpečný přístav Anconu, která leží u Jaderského moře. Dříve to bylo například Livorno, které má podobně jako Ancona levicového starostu. Další loď nechaly úřady zakotvit v Ravenně, které rovněž vládne středolevá koalice.
Údajný politický klíč ve výběru přístavů kritizují opoziční politici. Liberální politik Benedetto della Vedova vyzval vládu, aby objasnila, jakým způsobem vybírá přístavy, kam posílá lodě nevládních organizací. »Posílají je do přístavů ve městech, kde vládnou středolevé koalice,« řekl předseda rady regionu Emilia-Romagna Stefano Bonaccini, který je rovněž kandidátem na předsedu středolevé Demokratické strany (PD).
»Ze strany vlády se naprosto nejedná o politický výběr,« řekla agentuře Adnkronos náměstkyně ministra vnitra Wanda Ferrová. Podle ní lodě dostávají určené přístavy více na severu, než bylo dříve obvyklé, protože zařízení na pomoc migrantům na jihu země jsou »na pokraji kolapsu«. Ministr vnitra Matteo Piantedosi dnes řekl, že vláda chce dosáhnout rovnoměrného rozdělení běženců mezi italskými přístavy. Podle něj města na jihu Itálie »nesmí být odsouzená k tomu, aby se stala evropským uprchlickým táborem«.
Opozice a nevládní organizace rovněž kritizují, že určené přístavy jsou velmi daleko od oblastí, ve kterých lodě obvykle zasahují. Tímto způsobem se podle opozičních představitelů vláda snaží zpomalit aktivitu lodí humanitárních organizací. »Kdyby to bylo možné, tak by Piantedosi, Meloniová a (ministr dopravy Matteo) Salvini za přístav lodím určili Bolzano nebo Tarvisio,« řekl levicový poslanec Nicola Fratoianni. Obě zmíněná města leží v Alpách a nemají námořní přístav.
Na konci prosince italská vláda oznámila přísnější pravidla pro lodě humanitárních organizací, které působí ve střední části Středozemního moře. Po lodích mimo jiné žádá, aby o určení přístavu žádaly hned po první záchranné operaci. Obvykle tak lodě činí po několika akcích. Některé organizace uvedly, že nebudou pravidla vyplývající z vládního výnosu dodržovat, protože podle nich odporuje mezinárodnímu právu. Další organizace se domnívají, že vládou zvolený postup omezí přítomnost záchranných plavidel na moři.
(jb, čtk)