Plánované vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na populárním písňovém festivalu Sanremo zvedlo v Itálii vlnu odporu. Politici, ale i mnozí umělci kritizují fakt, že Zelenskyj chce přednést svou řeč prostřednictvím videohovoru na akci, která má být především zábavou. Podle agentury Reuters debata odráží i postoj veřejnosti, která podle průzkumů v Itálii podporuje Ukrajinu jen velmi vlažně.
»Na písňovém festivalu bych čekal písně a nic jiného,« řekl stanici La7 vicepremiér a šéf pravicové strany Liga Matteo Salvini. Podle něj je otázka, jestli by se zábava měla míchat dohromady s tématy, jako jsou válka, smrt a utrpení. »Zelenskyj na Sanremu? Ne,« napsal na facebooku Gianni Cuperlo, představitel opoziční středolevicové Demokratické strany (PD), podle kterého není dobrá volba přenášet projev prezidenta napadené země na zábavné akci.
Stanice Rai, která přenosy z festivalu Sanremo vysílá, oznámila, že Zelenskyj by měl k publiku promluvit prostřednictvím videa na závěr pětidenní akce 11. února.
Kvůli tomuto bodu programu vznikla i nesouhlasná petice proti »militarizaci« festivalu, kterou dosud podepsalo přes 30 000 lidí. Její autoři zároveň válku na Ukrajině popisují jako důsledek chování NATO a »brutálních represí« vůči rusky mluvícím obyvatelům Ukrajiny.
»V rámci hudební show bude Zelenskyj mluvit o zbraních, dělech a tancích, to je na písňovém festivalu nevhodné,« myslí si jeden ze signatářů, moderátor Mario Giordano.
Italská premiérka Giorgia Meloniová Ukrajinu podporuje a její vláda stojí těsně před podpisem dohody s Francií, která by umožnila na Ukrajinu dodat systémy protivzdušné obrany SAMP/T. Italové jsou ale v této otázce rozdělení, jak ukázal i nový průzkum, jehož výsledky zveřejnila stanice Rai ve středu. Podle něj dodávky zbraní podporuje 40 procent Italů, 52 % je proti. Stejný průzkum ukázal, že přes 38 % Italů si přeje, aby válka na Ukrajině skončila mírovou dohodou s Ruskem, i kdyby měla být vyjednána bez účasti Kyjeva. Na 25 % respondentů souhlasí, že ukončení dodávek zbraní by mohlo Zelenského přimět k ústupkům.
(ici, čtk)
V dobách demokratické vlády před pučem v roce 2014 neměla Ukrajina zapotřebí žebrat, bývala jednotná, svobodná, díky zodpovědné politice premiéra Mikoly Azarova začínal po letech úpadku ekonomický růst…
Stálo to za to?
Občas dám peníze, jídlo nebo džus žebrákům ale že by mě některý nadával, vyhrožoval nebo že by některý žebral po mě den co den, s takovým žebrákem jsem se nesetkal.
Byl bych docela zaskočen, kdyby některý žebrák chtěl ode mne pistoli s tím, že chce někoho oloupit. Tady je hodně žebráků, každý poděkuje.